Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 147

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 147 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 147

sapasağlam olup çıktı. Şahmaran’ın belinden elde edilen suyu Başhekim içmek istediği için, isteği yerine getirildi ve Başhekim suyu içmesiyle birlikte olduğu yere kıvranıp kaldı. Çünkü: Balkiye, durumu Şahmaran’dan öğrendiği için, ona Şahmaran’ın kuyruğundan çıkan zehirli suyu vermişti. Şahmaran’ın belinden elde edilen suyu da Balkiye’nin kendisi içerek “Lokman Hekim” oldu…

Artık Balkiye, bütün dertlerin devasını bilen bir kimsedir. Onun gezdiği dolaştığı yerlerde bütün bitkiler dile geliyor ve “Ey Lokman Hekim, ben falanca derde devayım” diye ayrı ayrı söylüyorlardı. Lokman Hekim de arzu ettiği bitkiyi koparıp, suyunu sıkıyor ve hastalardan ilgili olanına vererek onu sıhhatine kavuşturuyordu.

Efsaneye göre Lokman Hekim, ölümsüzlüğün sırrını bulmuş fakat elindeki ölümsüzlük suyunu kapan bir kuş onu dökmüştür. Yine efsaneye göre Tarsus Şahmaran Hamamı’ndaki kırmızı lekeler Şahmaran’ın kan izleridir. Şahmaran’ın öldüğünden habersiz olan yılanlar, bu gerçeği öğrendiğinde hep birlikte Tarsus’a saldıracaktır.

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

cindar: Cinleri toplayıp konuşan, geleceğe dair
bilgiler ortaya atan kişi.
gaip: Görünmez âlem.
istifham: Soru.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar
Efsane
Efsane; eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları ve olayları konu edinen hayalî hikâye, söylencedir. Efsaneler, destanlar gibi eski dönemlere dayanan halk edebiyatı ürünleridir. Sürükleyici ve inandırıcı bir anlatım özelliğine sahip olan efsaneler; ders vermek, anlattıkları kişilere ve
mekânlara saygınlık kazandırmak, gelenek ve görenekleri canlı tutmak, insanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak, ortak bir halk kültürü oluşturmak gibi işlevlere sahiptir. Bu bakımdan efsaneler; tarihî, kültürel ve toplumsal açıdan büyük önem taşır ve ait oldukları toplumun millî kimliğini yansıtır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 147 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!