Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 234

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 234

1-4. soruları Oktay Akbal’ın “Om Mani Padme Hum” adlı yazısından alınan aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.

15 Ekim 1958’de öldü Asaf Halet Çelebi. Deniz Yollarından Edebiyat Fakültesi kitaplık memurluğuna geçmişti birkaç yıl önce. Bir de yaşattığı büyük bir düş vardı, daha doğrusu bir canlı umut… Beylerbeyi sırtlarındaki topraklarının günden güne değerlendiğini görmek… Boğaz Köprüsü yapılacaktı bir gün. İkide bir söylentiler çıkıyordu Boğaz Köprüsü şurada yapılacak burada yapılacak diye. Toprağın değeri azıcık artmıştı. “Sat” diyenlere, “Daha erken, biraz daha bekleyeceğim, ileride milyonlar edecek” diyordu. Kırk elli bin verdiler sanırım. Ama o geleceğe ait büyük umutlu küçük memur yaşamını sürdürmeyi yeğledi. Kendisi ölse de eşi, çocuğu vardı ya!.. Oysa birkaç yıl içinde hiçbiri kalmadı. Boğaz Köprüsü onun düşlerindeki gibi Beylerbeyi’ne yapıldı, belki bugün taşıtların üzerinden geçtiği yollar Çelebi’nin topraklarıdır, kim bilir?
“Om mani padme hum” diye yüksek sesle bağırınca Nisuaz pastahanesindeki sanatçılar üç kez bu dizeyi yinelerdi 1940’larda… “O ne ağaç ne tohum / Om mani padme hum”… O sesler, o insanlar, o dizeler geçmişte kaldı. Sait Faik’ler, Cahit Irgat’lar, Tarancı’lar ve bugün yaşayan ama o günlerin genç şairlerine, yazarlarına hiç benzemez hale girmiş edebiyatçılar, o hepsi hepsi eski dergilerin yapraklarında…
“Şiirde bazı kelimelerin lügat manalarını aramak bence lüzumsuzdur. Çünkü şiir kelimelerin bir araya gelmesinden hasıl olan büyük bir kelimeden başka bir şey değildir. Bir tek kelime, hecelere ayrıldığı zaman, nasıl o heceler başlı başına bir mana ifade etmezse, şiirde teker teker kelimelerin manaları ile uğraşmak beyhudedir. Şiir tıpkı hayatta olduğu gibi müşahhas malzeme ile mücerred bir alem yaratmaktır!”
Böyle diyordu Asaf Halet Çelebi kendi şiiri için…
Bunca yıl geldi geçti ardından…”He”,”Lâmelif” adıyla yayımlanan kitapları”Om Mani Padme Hum”da topladı 1953’te, bir daha da basılmadı, tükendi gitti, kayboldu kitaplık rafla ında… Şiirlerinde anlattığı kişilere döndü, somuttan soyuta geçti: “Bakanlar bana / gövdemi görürler / ben başka yerdeyim / gömseler beni / gövdemi gömerler / ben başka yerdeyim / aç cübbeni cüneyd / ne görüyorsun / görünmeyeni / cüneyd nerede / cüneyd ne oldu / sana bana olan ona da oldu / kendi cübbesi altında cüneyd yok oldu.”
Şairler yok olsa da şiirler kalır. Bir süre unutulurlar, sonra yeniden dirilirler, yeni kuşakların yaşamına karışırlar. Kimi kez bir tek şiirsever çıkar, canlandırır, yaşatır unutulmuş şairleri, şiirleri…

1. Metinden hareketle Asaf Halet Çelebi’nin kişilik özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Metnin tür özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap:

3. Metinde anlamına, yapısına, yükleminin yerine ve türüne göre cümle çeşitlerine birer örnek bularak bunların metindeki işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Metinde kullanılan eğik çizgilerin kullanım amacını belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Anılarda anlatılanlar doğrudan doğruya tarih midir ( ) Anı yazarları bir tarihçi duruşuyla mı yaklaşırlar gördüklerine ( ) yaşadıklarına ( ) Bu sorulara verilecek cevap geçmişin, birinci kişinin ağzından kişisel yargılar ve yorumlarla verildiği şeklinde olacaktır ( )
Serdar Odacı, Türk Dili’nin Sayfalarında Anılar
Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?

A) (?) (,) (…) (.)
B) (?) (,) (?) (.)
C) (;) (,) (?) (.)
D) (?) (,) (?) (…)
E) (,) (,) (.)

  • Cevap: B

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 234 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!