Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

Ellerin toğraduğın bilmediler
Ne hod kesilen acısın tuymadılar

Eytdiler ol kamu mâ hâzâ’l-başar
Dediler feriştedür uşbu meğer

Zelhâ eydür gördünüz mi siz bunı
Budur âhir yanduran dün gün beni

Kim bakup bir kez yüzini gördünüz
Elünüz kesildügin tuymadunuz

Ben aceb mi âşık oldumsa buna
Gördünüz yüzini batdunuz tana

Kulın sever deyü tana urdunuz
Sevdügüm budur ki şimdi gördünüz

Eytdiler lâyık imiş sevmeklige
Cânı buna fidâ kılmaklige

Tanlayuban kamu gitdi işine
Düşdi Zelhâ Yûsuf’un teşvîşine

Zeliha isteğini yerine getirmediği için Yusuf’u zindana attırır. Ölen Kotifar’ın yerine kardeşi Reyyan geçer. Bir süre sonra Yusuf, zindanda rüya tabiri yapmaya başlar. İki tutsağın rüyasını tabir eder ve iki rüya da Yusuf’un tabir ettiği gibi gerçekleşir. Reyyan kimsenin yorumlayama- dığı bir rüya görür. Rüyayı Yusuf yorumlayarak Reyyan’ın güvenini kazanır. Yusuf suçsuzluğunun kesin olarak ispatlanmasını ister. Mısırlı kadınlar ile Zeliha’nın bir arada bulunduğu sırada suçsuzluğu ispatlanır ve Zeliha saraydan kovulur. Reyyan, Yusuf’u Mısır’a aziz yapar ve işleri Yusuf’un rüya tabirine göre düzenler.

Artık yoksul olan Zeliha sürekli Yusuf’u anar. Yusuf’un geçeceği yerlerde onu bekler fakat Yusuf onu ne görür ne de duyar. Zeliha, bir köleyi Mısır’a aziz yapan kudrete inanır. Yusuf’un inandığı Allah’a iman eder. Zeliha daha sonra Yusuf ile karşılaşır. Yusuf’a olan aşkını anlatır. Bunun üzerine Cebrail gelir ve Allah’tan selam getirir. Yusuf’a, Zeliha’yı kendine eş olarak almasını söyler. Zeliha gençliğine döndürülür. Yusuf ile Zeliha nikâhlanır.

Yusuf, Mısır’a aziz olduktan sonra tüm yolları birleştirir. Amacı Mısır’a gelecek kardeşlerini görmektir. Yakup Peygamber geçim sıkıntısından dolayı oğullarını, Mısır azizinden yardım istemek için gönderir. Yusuf, Mısır’a gelen kardeşlerini sarayda ağırlar. Küçük kardeşleri Bünya- min’i hırsızlıkla suçlar ve sarayda alıkoyar. Yakup Peygamber, Yusuf’a mektup yazarak oğlunun bırakılmasını ister. Fakat bu sırada tüm gerçekler ortaya çıkar. Yusuf, babasını ve ailesini Mısır’a getirtir. Yetmiş yıl sonra baba oğul birbirine kavuşur. Kırk yıl Mısır’da kalırlar. Yusuf hariç diğerleri, Yakup Peygamber’in ölümüne yakın tekrar Kenan iline dönerler. Yusuf, Mısır halkını dinine davet eder, dinini kabul edenlerle bir şehir kurar. Dinini kabul edenler arasında Reyyan da vardır. Çok geçmeden önce Zeliha, sonra da Yusuf ölür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 53 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!