Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Gezegen Yayıncılık

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 76 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Bu, gülünç olmaktan hiçbir zaman çekinmeyen, konuşacağı yerde her ağzım açtıkça gürleyen adam, bugün tenkidin mânasız bir ısrarla yakasına sarılıp pazar pazar dolaştırmağa çalıştığı bu büyük muharrir, ilk defa olarak bütün şarkta esir ordularına hükümranlık etmenin ve esir sürüsü yetiştirmenin bir meziyet olmadığını, hakiki faziletin mütekabil mesuliyetlerle birbirine bağlanmış fertlerden müteşekkil bir cemiyet uğrunda yaşamak olduğunu söyledi.” (Edebiyat Üzerine Makaleler)

9. “Hürriyet Kasidesi”nden sonra Namık Kemal’e “Vatan ve Hürriyet Şairi” vasfı verilmiştir. Şairin hangi özelliklerinden dolayı Namık Kemal’e bu vasıf verilmiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Namık Kemal, vatan, millet, hak, adalet, özgürlük temalarında şiirler yazan sanatçı, hiddet-i ifade ve şiddet-i ifade olarak adlandırılan coşkulu bir romantiktir. Bu özelliklerinden dolayı da Vatan ve Hürriyet Şairi olarak adlandırılmıştır.

10. Metinden aşağıda verilen değerlerden hangilerine ulaşılabilir.

♦ Toplumu önemseme ♦ Çalışkan olma ♦ Dayanışma ♦ Kurallara ve kanunlara uyma

  • Cevap: Hepsine ulaşılabilir. Çünkü bu değerlerin hepsi toplamda zaten vatanını milletini düşünmesi gereken vatandaşta olması gereken niteliklerdir.

11. Sınıf Gezegen Yayıncılık Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap