Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Gezegen Yayıncılık

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Metinde “ferdâ” kelimesine yüklenen anlam nedir?

  • Cevap: Yarın, bugünden sonraki gün anlamına gelen ferda sözcüğü şiirde gelecek anlamında kullanılmaktadır.

2. Metindeki söyleyici kime seslenmektedir? Metindeki söyleyicinin seslendiği kişi/varlıktan istediği nedir?

  • Cevap: Metinde söyleyici Bugünün gençlerine diyerek aslında gelecek kuşaklara seslenmektedir. Bu gençlerden istediği şey ise “Yükselmeli, dokunmalı alnın semâlara” diyerek aslında geleceği kurarak kendilerini ve dolayısı ile ülkeyi de geliştirmeleridir.

3. Metnin temasını söyleyiniz.

  • Cevap: Gençliğe duyulan güven ve verilen sorumluluk.

4. “Sönsün müebbeden o cehennem; senin bugün Cennet kadar güzel vatanın var; şu gördüğün Zümrüt bakışlı, inci şetâretli kızcağız Kimdir bilir misin? Vatanın …”
Bu dizelerdeki teşbihin unsurlarını belirleyiniz.

  • Cevap: Burada eksiltili benzetme sanatı vardır. Çünkü gibi edatı kullanılmamıştır.

benzeyen: Vatan

benzetilen: zümrüt bakışlı kız

benzetme yönü: saflık, temizlik ve kıymetlilik

5. Şiirde cümlelerin bir dize ya da beyitte bitmeyip diğer dize, beyit veya bentlere uzanmasına anjambman denir. Türk edebiyatına Fransız edebiyatından geçen ve şiiri düzyazıya yaklaştıran bu teknik Servetifünün şairleri tarafından sıkça kullanılmıştır. Şiir dilinin düzyazı diline yaklaştığı dizelere metinden örnekler veriniz.

  • Cevap: “Uğraş, didin, düşün, ara, bul, koş, atıl, bağır; Durmak zamânı geçti, çalışmak zamânıdır” şiirin son bölümünden alınan bu dizeler anjambement in bence en güzel örnekleridir. Düzyazıya yaklaştırılan eşsiz dizelerdir.

6. Şair, anlatımında doğal çevre ve varlıkların hangi unsur ve özelliklerinden yararlanmıştır? Bu unsur ve özelliklerin metne nasıl bir katkısı olmuştur?

  • Cevap: “Cennet kadar güzel vatanın var;” derken yurdun güzelliği övülmüştür. “Alnında bir sitâre-i nev, yok, bir âf-tâb” derken ise yıldızlar ve aydan yararlanılmıştır. Bu tür kullanımlar ve benzetmeler metne derinlik ve anlam zenginliği kazandırmaktadır.

7. Aşağıda verilen “parnasizm”le ilgili metni okuyunuz. “Ferda” adlı metne parnasizm akımının hangi özelliklerinin yansıdığını belirleyiniz.

  • Cevap: Şu iki önemli özellik ön plandadır.

Dizelerin dış yapısı, sözcüklerin sıralanışı, seslerin uyumu, ritim ön planda yer almıştır.
Duygunun yerini düşüncelerin aldığı parnasizmde ayrıntılı ve canlı betimlemelere yer verilmiştir.

11. Sınıf Gezegen Yayıncılık Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap