Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Gezegen Yayıncılık

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 89 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Fakat sembolcü şairlerin aradığı musiki, bizim aruz vezninin ritmik ve surî ahengi değil, kelimelerin sesleri vasıtasıyle ruhta musikinin uyandırdığı heyecanları yaratmaktır. Sembolizmin tesirleri XX. asrın ortalarına (zamanımıza) kadar devam etmiştir. Almanya’da Stephan George (Şitefan Corç), İngiltere’de T. S. Eliot (Elyıt), Fransa’da Paul Valery (Pol Va- leği), Türkiye’de Ahmet Hâşim bu çığırı asrımızda derece derece şeref ve şaşaa ile devam ettirmişlerdir. Klâsik şiirin aklî unsurlarını tasfiye eden sembolizm yirminci asırda öncü sanatların şuursuzluğu müdafaa ve ifadeye çalışan teorilerine zemin hazırlamıştır. Genç şiir nesilleri üzerinde tesiri devam etmektedir.”
(Peyami Safa, Sanat Edebiyat Tenkit)

b. Cenap Sahabettin Türk edebiyatında sembolizmin etkilerini eserlerine yansıtan ilk şairlerdendir. Peyami Sefa’nın sembolizmle ilgili değerlendirmelerinden de yararlanarak “Elhân-ı Şitâ” metninde sembolizmin hangi özelliklerinin etkilerinin bulunduğunu belirleyiniz.

  • Cevap: Bu şiirin; şairin, sözlere günlük anlamları dışında yeni anlamlar yüklemesi, duygu ve düşünceleri mecazlarla ve mısraları musikiyle sezdirmeye çalışması, alışılmış biçimler dışında yeni ve serbest biçimlere başvurması bakımından sembolist akımın özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz.

11. Sınıf Gezegen Yayıncılık Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 89 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap