Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 31

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 31

4. Düzeltme ve Geliştirme

Metin, biçim ve içerik yönünden gözden geçirilir ve düzenlenir. Biçim ve içerik yönünden değerlendirmede metin; öncelikle açıklık ve duruluk, yazım ve noktalama bakımından gözden geçirilir. Paragraflar arası anlam ilişkisi ve tutarlılığın sağlanıp sağlanamadığına dikkat edilir. Yazım yanlışları düzeltilir, noktalama eksiklikleri giderilir.

Açıklık: Anlatımın hiçbir kuşkuya, belirsizliğe yol açmadan tek yargıyı ifade etmesidir. Açıklığın gözetildiği bir metinden birden çok sonuç çıkarılmaz. Yaygın olarak kullanılmayan sözcüklere yer vermek, söz sanatlarından yararlanmak, gereğinden uzun cümleler kurmak ve anlatım bozuklukları, açıklığı ortadan kaldırır.

Akıcılık: Anlatımın hiçbir engele uğramadan akmasıdır. Anlatımda akıcılığı sağlamak için gereksiz ek ve sözcüğe, ses akışını bozan ifadelere yer verilmez. Söylenmesi güç sözcükler akıcılığı bozar. Akıcı bir metinde aliterasyon ve asonanslardan yararlanılır.

Yalınlık: Metinde söz sanatlarından, anlaşılması güç sözcüklerden, uzun cümlelerden, gereksiz ayrıntılardan kaçınmaktır. Yalın bir metinde duygu ve düşünceler kısa ve kesin anlamlı cümlelerle ifade edilir.

Duruluk: Anlatımda gereksiz kelime ve eklerin kullanılmamasıdır. Duruluğa özen gösterilen bir metinde aynı anlama gelen kelimeler bir arada kullanılmaz. Özenli bir metinde her kelimenin işlevi vardır. Cümleden bir kelime çıkarıldığında anlam bozulur.

Sayfa düzeni: Yazı, çizgisiz dosya kâğıdına yazılmalıdır. Yazı alanı belirlenirken soldan 3, sağdan 2, üstten 3, alttan 2,5 cm boşluk bırakılmalıdır.

5. Yazılan Metni Paylaşma
Yazılan metin; okuma, panoda sergileme, elektronik ortamlarda paylaşma (sosyal ağlar, bloglar, web sayfaları), basılı olarak yayımlama (dergi, gazete, kitap vb.) gibi yollar kullanılarak paylaşılır.

ETKİNLİK

Yazılı uygulama öncesinde bir arkadaşınızı konuyu belirlemeye yönelik olarak aklınıza gelen kelimeleri yazması için tahtaya kaldırınız.
Bu aşama için ayrılan süre 15 dakikadır.
Tahtaya yazılan birbiriyle ilgili kelimeleri ve cümleleri gruplandırınız.
Gruplandırdığınız ifadeleri düzenledikten sonra bu ifadelerden yola çıkarak yazının konusunu belirleyiniz.

Belirlediğiniz konu ile ilgili yazma çalışmasını “Yazmanın Aşamaları” başlığı altındaki aşamalara uygun olarak yapınız.

  • Cevap: Bu yazma çalışmasını arkadaşlarınızın tahtaya yazacağı kelimelerden hareketle yapmalısınız.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 31 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!