Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 35

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 35

Edebiyat, evrensel ölçekte -mimari, heykel, resim ve müzikle birlikte- beş temel güzel sanat dalından biridir. Mimari, heykel ve resim, malzemelerinin şekillendirilebilirliği ve eserlerinin boyutluluğu bakımından plastik sanatlar olarak nitelendirilir. Müzik de işitme duyusuna yönelik oluşu nedeniyle fonetik bir sanattır. (…) Malzeme, kütle, biçim ve içerik noktalarında yoğunlaşan özellikler, bu sanat dallarının kendi özgün yönlerini belirginleştirir. Böylelikle her bir sanat dalı, bir diğerine göre farklı özelliklerle donanır. Söz gelimi, mimarinin malzemesi beton, taş, demir, ahşap; heykelin mermer, bronz, ahşap; resmin de boya vs. gibi elle şekil verilebilen boyutlu gereçlerdir ve bu bakımdan onlara “plastik sanatlar” denir. Müziğin malzemesi nota, edebiyatınki ise sözcüktür. Bu bakımdan ilk dört sanat, malzemeleri açısından evrensel; edebiyat ise -dilin, bir millete özgü oluşu bakımından- ulusal ölçeklidir. Ayrıca plastik sanat dalları statik bir kütle anlayışına sahiptir. Müziğin ise -kompozisyo- nun/bestenin yazıldığı solfej kâğıdının cılız oylumu dikkate alınmazsa- belirgin bir kütlesi yoktur; çünkü müzik, iki aşamalı bir sanat olarak ancak icra edildiğinde, yani seslendirdiğinde tamamlanabilmektedir. Edebiyat da müzik gibi ancak okuma eylemi ile hayatiyet kazanır.

Yukarıdaki metinden hareketle 6-9. soruları cevaplayınız.

6. Metnin konusunu ve ana düşüncesini belirleyiniz.

  • Cevap: Metnin konusu edebiyatın kendine has özellikleridir. Ama ana düşüncesi edebiyatın diğer sanatlarla ilişkisidir.

7. Metindeki yardımcı düşünceleri belirleyiniz.

  • Cevap: Edebiyatın kullandığı malzeme itibari ile diğer sanatlardan olan farkı, edebiyatın diğer sanatlarla olan ilişkisinin açıklandığı kısımlardır.

8. Metinden edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri ile ilgili hangi sonuçlara ulaşılabilir?

  • Cevap: Edebiyat güzel sanatlar içinde en soyut olan güzel sanat dalıdır. Çünkü malzemesi dildir. Malzemesinin “dil” olması onu herkes için olmanın yanı sıra hudutları en dar ve milli olan tek sanat dalı haline de getirir.

9. Metinde düşünceyi geliştirme yollarından hangileri kullanılmıştır?

  • Cevap: Metinde karşılaştırma, tanımlama gibi düşünceyi geliştirme yollarından faydalanıldığını görmekteyiz.

10. Bir gün Çanakkale’ye giden bakanlardan birine Atatürk:
— Orada Mehmetçik Anıtının başında şehitleri anacaksın. Siz olmasaydınız, siz göğüslerinizi çelik kalelere karşı siper etmeseydiniz Boğaz elden gider, İstanbul elden giderdi, diyeceksin.
— Evet efendim.
Falih Rıfkı Atay, Babanız Atatürk
Falih Rıfkı Atayan bu metni iletişim öğeleri bakımından değerlendirildiğinde aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?

A) Gönderici: Atatürk
B) İleti: “Orada Mehmetçik Anıtı’nın başında şehitleri anacaksın. Siz olmasaydınız, siz göğüslerinizi çelik kalelere karşı siper etmeseydiniz Boğaz elden gider, İstanbul elden giderdi, diyeceksin”
C) Alıcı: Çanakkale’ye giden bir bakan
D) Dönüt: “Evet efendim.”
E) Bağlam: Çankaya Köşkü

  • Cevap: E

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 35 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!