Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 47

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 47

8. Kirazlar hikâyesinin anlatıcısı ve bakış açısıyla ilgili aşağıdaki tabloda yer alan bilgileri “Doğru/ Yanlış” olarak değerlendiriniz.

  • Cevap:

9. Kirazlar hikâyesinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap:  Yazar bu metinde sade akıcı ve herkesin anlayacağı bir dil kullanır. Her okurun benzer çıkarımlarda bulunabileceği bir metindir. Sanatlı ve imgeli söyleyişe pek yer verilmemiştir. Yazarın başarılı bir öykü dili vardır denilebilir.

10. Kirazlar hikâyesindeki tarihî ve sosyal öğeleri belirleyiniz.

  • Cevap: Özellikle tarihsel öğe olarak ilk göz çarpan şey Balkan Harbi sonrası her şeylerini terk ederek Anadolu’ya, İstanbul’a sığınan göçmenlerin yaşamlarının anlatıldığını görürüz. Sosyal öğe olarak ise komşuluk ilişkileri, paylaşmanın değeri ve önemi gibi konular anlatılmıştır.

11. Kirazlar hikâyesini yorumlayıp hikâyedeki açık ve örtük iletileri belirleyerek aşağıdaki tabloda ilgili yerlere yazınız.

  • Cevap:

Örtük ileti: Yaşlı karı kocanın pintilikleri, parayı sevmeleri, bahçelerindeki kirazları paylaşmamaları

Açık İleti: Yaşlı çiftin geçmişte yaşadığı acı olaylar, neden kiraz yedirmedikleri ve neden öyle bir yaşam tercih ettiklerinin anlaşılmasının anlatıldığı yerler.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 47 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!