Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları Öğün Yayınları

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Öğün Yayınları Sayfa 217 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları Öğün Yayınları

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz mektubun, edebî mektup olduğunu gösteren özellikleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Mektubun içeriğine baktığımızda edebi bir dille yazıldığını görebiliriz. Bunun yanında içeriği de edebiyat ile ilgilidir. Ayrıca iki yazarın araştırmacının aralarındaki diyalogları da bizlere vermesinden ötürü edebi mektup örneği olduğunu söyleyebiliriz.

2. Okuduğunuz mektubun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini saptayınız.

  • Cevap: Mektubun giriş kısmı: “Kardeşim Kaplan,” kısmıdır. Gelişme kısmı ise: ” “Mest kendi güler altındaki rahş oynardı” mısraı tek başına kafiyesiz de güzeldir. Ben kafiyesi zayıf
    yüzlerce mısra tanırım ki güzeldir. Fakat onların anladıkları kafiye bende yoktur. Merhum Cenap’ın dediği gibi, baston sapı gibi mısradan ayrı kafiye. Hülâsa kendi zaviyelerine göre haklıdırlar. Fakat ben onların haklarından bir şey anlamadım.” kısmıdır. Sonuç kısmı ise: “Çok yorgunum. Başımda bir de “Erzurum” yazısı var. Behice’ye çok selam ve dostluklar. Senin de gözlerinden öperim kardeşim.” kısmıdır.

3. Mektuptan, yazarın sanat görüşleriyle ilgili çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap: “Ben kafiyesi zayıf yüzlerce mısra tanırım ki güzeldir. Fakat onların anladıkları kafiye bende yoktur.” kısımları ile Hakikat şu ki, ben kafiyeye bağlıyım. Yani bir ses müşabehetini
    mısraın sonunda lüzumlu görüyorum. Ayrıca kafiyenin ve şekl-i kafiyenin şiirde yeri olduğuna inanırım. Tedaiyi açar.” kısımları yazarın kendi görüşlerini aktardığı kısımlardır.

4. Tanpınar’ın mektubunda ortaya konan bilgi, tespit ve yorumları; gerekçe, kanıt, tutarlılık, geçerlilik ve doğruluk açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Anlatılanlar tutarlıdır ancak kanıtlanabilir değildir çünkü objektif yorumlar ve beğeniler üzerine kurulmuştur. Doğruluk kısmında ise yazarın kaleminden aktarıldığı için gerçekliğine inanmamızı gerektiren bir yapıdadır.

5. Edebî mektupların özel mektuplarla benzerliğinden yola çıkarak okuduğunuz mektubu, bu yönden değerlendiriniz.

  • Cevap: Bu mektup samimi dili, iki dostun arasında gidip gelmesi bakımından özel ama konu itibariyle edebi bir metin olduğu için de edebi mektup özelliğini taşıyan bir mektuptur.

6. Tanpınar’ın mektubundan hareketle yazarın edebiyat anlayışı hakkında ne söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Yazar şiirde özellikle dize sonunda kafiye olmasını savunmaktadır. Gerçi okuduğu sonunda kafiye olmayan tek dizeler bile bazen ona muhteşem gelse de o yine de dize sonlarındaki kafiyenin elzem yan, gerekli olduğunu düşünür.

9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 217 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap