Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Öğün Yayınları

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Öğün Yayınları Sayfa 222 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Öğün Yayınları

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Şikâyetname adlı metnin konusunu belirleyiniz.

  • Cevap: Fuzuli kendisine vakıf gelirlerinden maaş bağlandığını gösteren kağıtla içeriye girerek selam verir, rüşvet olmadığı için selamı almazlar. Her ne kadar görünüşte yazılı emre uyuyor görünseler de gerçekte hiçbir şey vermeye niyetli değildirler.

2. Okuduğunuz metne göre memurlar Fuzûlî’ye nasıl davranırlar? Şair onların bu davranışlarından ne anlam çıkarır? Açıklayınız.

  • Cevap: Her ne kadar görünüşte yazılı emre uyuyor görünseler de gerçekte hiçbir şey vermeye niyetli değildirler. Fuzuli’nin her söylediğine bir cevap verirler. Onun boşu boşuna zahmete girdiğini maaş falan veremeyeceklerini, çünkü para artmadığını, kalan paraları kendi aralarında bölüştüklerini söylerler.

3. Okuduğunuz metinden hareketle metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurlara yer verilip verilmediğini değerlendiriniz.

  • Cevap: Metin o dönemin değer yargılarını anlayışını yansıtması bakımından önemlidir. O dönem memurlarının tavrını bu metinden kolayca anlayabiliyoruz.

4. Okuduğunuz mektuptaki dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap: Okuduğumuz mektup şiir şeklinde edebi bir dille kafiyeli bir şekilde yazılmış bir mektuptur.

5. Mektup türünün genel özellikleri ile Şikâyetname adlı mektubun özelliklerini aşağıdaki tabloda karşılaştırınız.

  • Cevap:

Benzerlikler: İkisinde de göndereni alıcısı bellidir. İkisinde de edebi bir yön vardır. İkisinde de bir düşünce karşıdakine iletilme amaçlanır.
Farklılıklar: Bu mektup şiir şeklinde yazılmıştır. Bu mektupta kafiye unsurları önemlidir.

6. Fuzûlî, Şikâyetname adlı mektubunu yazmakla neyi amaçlamış olabilir? Sizce amacına ulaşmış mıdır? Tartışınız.

  • Cevap: Fuzuli yaşadığı haksızlığı bu mektup aracılığı ile gerekli mercilere iletmek yaşadığı bu sorunun uğradığı haksızlığın son bulması için elinden geleni yapmaktadır.

9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap