Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanılma amaçlarını belirleyiniz.

“Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanılma amaçlarını belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanılma amaçlarını belirleyiniz.

Soru: Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanılma amaçlarını belirleyiniz.

  • Cevap: 

Aşağıdaki parçadaki noktalama işaretlerinin kullanılma amaçları şunlardır:

Virgül (,): Paragrafın başında ve ortasında kullanılan virgül, cümle içindeki farklı öğeleri ayırmak ve anlam bütünlüğünü sağlamak için kullanılır. Örneğin, “Dilden başlayan bu değerler bütünü, etrafında buluşanları sıradan insan toplulukları olmaktan çıkarır” cümlesinde virgül, iki farklı ifadeyi ayırarak anlamın daha net anlaşılmasını sağlar.

Noktalı virgül (;): Noktalı virgül, iki bağımsız ama birbiriyle ilişkili cümle arasında bağlantı kurmak için kullanılır. Örneğin, “sıfatlandırır ve millet yapar; Millet aynı dili konuşan, kendine özgü kültür, sanat, edebiyat, gelenek ve inanç sistemi üretebilmiş” cümlelerinde noktalı virgül, iki cümle arasındaki ilişkiyi vurgular.

Nokta (.) : Nokta, cümlelerin sonunu belirtir. Paragraftaki her cümle sonunda nokta kullanılmıştır.

Tırnak işaretleri (”): Parçada tırnak işaretleri, “Ortak bellek” ifadesinin alıntı olduğunu ve özel bir terim olduğunu belirtmek için kullanılmıştır.

Parçada kullanılan noktalama işaretleri, cümlelerin yapılarını ve anlam bütünlüğünü sağlamak, ilişkileri vurgulamak ve alıntı yapılan ifadeleri belirtmek için kullanılmıştır.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 31 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!