Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Bu bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

“Bu bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bu bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Soru: Bu bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap: 

Okuduğunuz metnin Ahmet Hamdi Tanpınar’ın fikrî ve edebî yönü ile ilişkisini açıklayınız.

  • Cevap: Suat’ın Mektubu, Huzur romanının nihislist karakteri Suat’a ait mektupları içeren bir yapıttır. Bu yönüyle Türk edebiyatındaki en ilginç kitaplardan biridir. Nitekim Ahmet Hamdi, Suat karakterini Huzur’da yerince tahlil edemediğini söylemiştir. Bu sebeple bu roman kahramanına ait derinleşmeyi farklı bir kitapla gerçekleştirmiştir. Eser, yazarın ölümünden sonra bulunmuştur. Ahmet Hamdi hayattayken bu kitabı yayımlamamıştır. Daha sonra İbrahim Şahin ve Handan İnci’nin çabalarıyla kitap 2018 yılında edebiyat dünyası ile buluşmuştur. Bu kurmaca mektuplar, sanatçının derin felsefi yönünü yansıtması açısından oldukça önemlidir.

12. Metnin yazarının bilinç akışı ve iç konuşma tekniklerinden yararlanarak metindeki kahramanların iç dünyalarını, ruhsal durumlarını yansıtmasını psikoloji ve psikiyatri bilimlerindeki gelişmelerle ilişkilendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Edebiyatın bilimlerle ilişkisi vardır. Özellikle bu romanda da görüleceği üzere psikoloji ve psikiyatri bilimi edebiyatı besler . Romandaki karakterlerin iç dünyaları çözümlenirken kurgulanırken bu bilimlerin kaynak alındığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

13. Metinde Türkiye ile ilgili tartışılan meselelere eleştirel bir bakış açısıyla baktığınızda neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Meseleler ülke gerçekliğinin, insanı nasıl etkilediğine örnektir. Yaşanan zor zamanlarda insanların aşka nasıl sıkı sıkıya sarıldığı yaşamın yine de umut olmadan sürdürülemeyeceği bence güzel işlenmektedir.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gezegen Yayıncılık Sayfa 191 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap