Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Bu parçada nokta (.) ve iki nokta (:) işaretlerinin hangi işlevlerde kullanıldığını belirleyiniz.

“Bu parçada nokta (.) ve iki nokta (:) işaretlerinin hangi işlevlerde kullanıldığını belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bu parçada nokta (.) ve iki nokta (:) işaretlerinin hangi işlevlerde kullanıldığını belirleyiniz.

Soru: Bu parçada nokta (.) ve iki nokta (:) işaretlerinin hangi işlevlerde kullanıldığını belirleyiniz.

  • Cevap: 

Yazma Çalışması

Aşağıdaki metni okuyunuz.

İYİ YAZI; KÖTÜ YAZI

İyi yazının birinci cümlesi, mevzua girmek için tereddütsüz atılmış ilk adımdır. Arkasından gelen cümleler, vezinli adımlarla, sekmeden, aksamadan, sendelemeden onu takip ederler.

Kötü yazının birinci cümlesi, mevzuun eşiği önünde korku geçirir; ne içeri girebilir, ne de oradan uzaklaşabilir, alevin etrafındaki pervane sarhoşluğu ile dört döner, kendini oraya buraya çarpar, yorulur ve sersemleşir. Bazan mevzuun içine girer, fakat çok durmayarak kendini dışarıya atar, başka mevzuların eşiklerine sürünür; bazan da bu yabancı mevzuların cazibesine yakalanır ve kendini oradan zor kurtarır.

İyi bir yazının ifade kılıfı, mevzuunu bir eldiven gibi sımsıkı ve kıskıvrak içine alır, ne dışarıya bir fikir kaçırır, ne içeriye fazla bir kelime sokar.

Kötü bir yazının ifade kılıfı ya dardır, ya boldur. Darsa içine maksadını sığdıramaz; bolsa mevzuun dört tarafını lüzumsuz hava tabakaları ile şişirir, bir sürü parazit hayallerle uslûbu gevşetir ve sarkıtır.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Düşler Yayıncılık Sayfa 18 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap