Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Cumhuriyet Dönemi’nde tiyatronun kurumsallaşmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?

“Cumhuriyet Dönemi’nde tiyatronun kurumsallaşmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Cumhuriyet Dönemi’nde tiyatronun kurumsallaşmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?

Soru: Cumhuriyet Dönemi’nde tiyatronun kurumsallaşmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?

  • Cevap: Bu dönemde çocuk tiyatrosu çalışmaları yapılmış, kadınlar sahnede daha çok yer almıştır. Ankara’da Devlet Konservatuvarının açılması, Anadolu’da tiyatronun gelişimini hızlandırmıştır. 1949’da Devlet Tiyatroları resmen kurulmuştur. 1950’lere kadar tiyatro yazınıyla ilgilenenler daha çok öykü, roman, şiir gibi alanlarda tanınmış yazarlardır.   1950’den sonra önemli atılımlar gerçekleştirilmeye başlanmıştır.   Muhsin Ertuğrul’un Şehir Tiyatroları açma girişimi, Türk tiyatrosunun gelişimine olumlu katkı sağlamıştır. Tiyatronun yaygınlaştırılması yolunda devlet eliyle sürdürülen çabalar sonucunda Devlet Tiyatroları, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon ve Diyarbakır gibi kentlerde perdelerini açarak ve turneler düzenleyerek Türkiye’nin her yanında izleyiciye ulaşır hale gelmiştir.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gezegen Yayıncılık Sayfa 242 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap