Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Metinde geçen “sap çekimi”, “döğen sürmek”, “tınaz savurmak” , “paradoks” “yiv” ifadelerinin anlamlarını metnin bağlamından hareketle söyleyiniz.

“Metinde geçen “sap çekimi”, “döğen sürmek”, “tınaz savurmak” , “paradoks” “yiv” ifadelerinin anlamlarını metnin bağlamından hareketle söyleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Metinde geçen “sap çekimi”, “döğen sürmek”, “tınaz savurmak” , “paradoks” “yiv” ifadelerinin anlamlarını metnin bağlamından hareketle söyleyiniz.

Soru: Metinde geçen “sap çekimi”, “döğen sürmek”, “tınaz savurmak” , “paradoks” “yiv” ifadelerinin anlamlarını metnin bağlamından hareketle söyleyiniz.

  • Cevap: 

sap çekimi: Tarımda  tohumların sürülmesi ve sonrasında bir makine aracılığı ile var olan sapların çekilmesini anlatmak için kullanılan sözcük grubudur.

döğen sürmek: Harmanda ekinlerin sapı ve tanelerini ayırmak için kullanılan, önüne koşulan hayvanlarla çekilen, alt yüzünde keskin çakmak taşları dikine çakılı bulunan, kızak biçiminde araç.

tınaz savurmak: Tınaz, yığın anlamına gelmektedir. Tınaz savurmak ise tınaz, yığın halindeki ekinlerin savrularak içerisindeki yabancı nesnelerin birbirinden ayrılması amacıyla yapılan eylemdir.

paradoks: Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır.

yiv: bir dişli çarkta ya da bir vidada iki diş arasında kalan çukur bölüm

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gezegen Yayıncılık Sayfa 250 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap