Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Metindeki olayları oluş sırasına göre sıralayarak metnin olay örgüsünü defterinize şemalaştırınız. “Tahir ile Zühre Hikâyesi”ndeki olağanüstülüklerden örnekler veriniz.

“Metindeki olayları oluş sırasına göre sıralayarak metnin olay örgüsünü defterinize şemalaştırınız. “Tahir ile Zühre Hikâyesi”ndeki olağanüstülüklerden örnekler veriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Metindeki olayları oluş sırasına göre sıralayarak metnin olay örgüsünü defterinize şemalaştırınız. “Tahir ile Zühre Hikâyesi”ndeki olağanüstülüklerden örnekler veriniz.

Soru: Metindeki olayları oluş sırasına göre sıralayarak metnin olay örgüsünü defterinize şemalaştırınız. “Tahir ile Zühre Hikâyesi”ndeki olağanüstülüklerden örnekler veriniz.

  • Cevap: Padişahla vezirin diyar diyar gezmesi ve bir dervişle karşılaşmaları. Padişahın ve vezirin de çocuğunun olmaması üzerine dervişin onlara elma yedirerek yardım etmesi. Sonra çocuklarının olması ve büyüyünce birbirlerine aşık olması. Padişahın karısının sihirbaza padişah ile Tahir’in arasını bozmak için büyü yaptırması. Padişahın Tahir’i saraydan kovması. Zühre’nin babasından yeni bir köşk yaptırmasını istemesi. Muhafızların Tahir’i görüp padişaha haber vermesi, Tahir’in yakalanması. Zühre’nin de köşke kapanması. Tahir’in Mardin’e zindana sürülmesi. Kervancı Keloğlan’ın Zühre’nin mektubunu Tahir’e ulaştırması. Hızır (A.S)’ın Tahir’i Zühre’ye ulaştırması. Muhafızlar tarafından yakalanan Tahir’in Şat ırmağına atılması. Göl padişahının üç kızının Tahir’e aşık olması. Tahir’in kadın kılığına girerek saraya dönmesi. Kara Köle’nin onu fark etmesi ve padişaha söylemesi. Padişahın Tahir’e içinde Zühre geçmeyen bir türkü söyletmek istemesi. Tahir’in cellata verilmesi. Tahir’in namaz kılıp canını teslim etmesi. Bunu gören Zühre’nin de onun toprağını öpüp canını teslim etmesi. Bunları gören padişahın da kendini öldürmesi.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Düşler Yayıncılık Sayfa 38 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap