Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Metnin her bölümünün olay örgüsünü belirleyiniz.

“Metnin her bölümünün olay örgüsünü belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Metnin her bölümünün olay örgüsünü belirleyiniz.

Soru: Metnin her bölümünün olay örgüsünü belirleyiniz.

  • Cevap: 

Kanuni’nin oğulları arasında tahta kimin çıkacağı ile ilgili bir çekişme vardır. Eğer Mustafa tahta çıkarsa Bayezid, Selim, Mihrimah ve Cihangir’in başları cülûsiye olarak onun önüne atılacaktır. Bu tehlikeden Hürrem’in damadı Rüstem de payına düşeni alacaktır. Hürrem, çocuklarını da yanına alıp Mustafa’ya karşı savaş açar. Mustafâ’yı padişahın gözünden düşürmek için düşündüğü planı çocuklarının da yardımıyla uygulamaya başlar. On yıl bıkmadan çalışarak Anadolu’yu karıştırmaya, fitne yaymaya uğraşır. Kanuni duyduklarından, Mustafa ise babasına kendini anlatamamaktan dolayı üzgündür. Babasıyla arasına Rüstem’in girmesini istemez. Rüstem tüm oyununu oynar. Sonunda Mustafa’nın katledilmesini sağlar. Buna halkın tepkisi büyük olur. Halk suçluların, dolayısıyla Rüstem’in kellesini ister. Bu durumda, Hürrem tedbir almak zorunda kalır. Rüstem’i asilerin üzerine gönderir. Hürrem Sultan’ın saltanat tutkusu için yapamayacağı şey yoktur. Yazar onu tutkularının esiri olan, hayatını ihtiras ve korku ile geçirmek zorunda kalan, bu manada, deyim yerindeyse zavallı bir insan olarak da karşımıza çıkarıyor. Çünkü Hürrem, Mustafa’nın ölümüyle her şeyin düzeleceğini zannetmiş, ancak Bayezid’in söylediği gibi, işleri daha da çıkmaza sokmuştur.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gezegen Yayıncılık Sayfa 231 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap