Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 124

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 124 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 124

Zeus’un kızı Aphrodite keskin gözleriyle görmeseydi onu, ölü sığır derisinden kayışı kesivermeseydi, sonsuz bir ün kazanacaktı Menelaos,
Aleksandros’u yerlerde sürükleyecekti.
Boş bir tolga kalmıştı Menelaos’un kalın parmaklarında,
Tolgayı çember gibi çevirdi, attı güzel dizlikli Akhaların üzerine, dostları alıp götürdüler tolgayı.
Birden fırladı sonra, arkaya döndü, yanıyor, tutuşuyor, sığmıyordu içi içine,
(…)
Atreusoğlu kalabalıkta kızgın bir kaplan gibi gidip geliyordu bir aşağı bir yukarı, gözleriyle arıyordu Tanrısal Aleksandros’u.
Ne Troyalılardan, ne ünlü yardımcılardan bir tek kişi Menelaos’a Aleksandros’u gösteremezdi, görseydi onu bir, edemezdi söylemeden;
Menelaos’a saygıları çok büyüktü.
Hem aslında Paris’ten tiksiniyordu hepsi, kara ölümden tiksinir gibi.
Erlerin başbuğu Agamemnon onlara şöyle dedi:
“Troyalılar, Dardanoslular, yardımcıları, dinleyin beni, görünüşte, Ares’in sevdiği Menelaos’ta zafer, hadi verin Argoslu Helene’yle bütün malı, üstelik öyle bir karşılık ödeyin ki gelecekteki insanlar arasında anılsın dursun.”
Atreusoğlu böyle, dedi, başlarını salladı Akhalar tekmil.

Savaş alanında her iki tarafın savaşçıları kahramanca savaşırlar. Akha ordusu bazı başarılar elde etse de Troyalılar daha üstün konuma gelir. Komutan Agamemnon yaralanmıştır. Akhil- leus’un savaşa katılmama konusundaki ısrarı devam etmektedir. Akhilleus’un dostu Patroklos, Hektor tarafından öldürülür. Patroklos’un ölümüne öfkelenen Akhilleus, Troyalılardan dostunun öcünü almak için savaşa yeniden katılır. Akhilleus’un karşısında duramayan Troyalı savaşçılar surların içerisine girerler. Hektor ısrarlara rağmen dışarıda kalır. Hektor, Akhilleus’un karşısına geçer; onunla savaşır. Hektor ölür. Akhilleus’un öfkesi bununla da bitmez. Hektor’un ölüsünü arabasına bağlayarak dostu Patroklos’un mezarı çevresinde sürükler.

Akhalılar tarafında Patroklos’un cenaze töreni yapılmaktadır. Troya Kralı Priamos, gece Tanrı Hermeias kılavuzluğunda oğlunun ölüsünü almak için Akhilleus’un barınağına gider. Hermeias barakanın önüne kadar getirdiği Priamos’u orada bırakarak Olympos’a döner. Pria- mos’un yalvarışları ve getirdiği hediyeler sonucu Akhilleus, Hektor’u vermeyi kabul eder. Priamos, oğlunu Troya’ya getirir. Hektor’un cenaze töreni yapılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 124 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!