Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 160

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 160 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 160

Piskoposun yüzünü birden misafirperver kişilere özgü o neşeli ifade kapladı:
— Masaya! dedi bir yabancı evinde yemeğe kaldığında her zaman yaptığı gibi heyecanla. Adamı sağına oturttu. Son derece sakin ve doğal görünen Matmazel Baptistine soluna oturdu.
Piskopos yemek duasını okuduktan sonra, her zamanki gibi çorbayı kendi eliyle dağıttı. Adam kendinden geçercesine yemeye başladı.
Piskopos aniden:
— Sanırım bu masada bir şeyler eksik, dedi.
Gerçekten de, Madam Magloire sadece gerekli olan üç gümüş çatal bıçak takımını getirmişti. Oysa, evde piskoposun davetlisi varsa örtünün üzerine altı çatal bıçak takımı getirmek âdettendi, masum bir gösteriş merakı. Bu zarif gösteriş merakı, hoş ve ciddi kuralları olan bu evde yoksulluğu saygınlığa yükselten sevimli bir çocukluk belirtisiydi.
Demek istenileni anlayan Madam Magloire tek bir söz etmeden çıktı ve bir süre sonra piskoposun istediği üç çatal bıçak takımı sofradaki üç kişinin önüne simetrik bir şekilde yerleştirilmiş bir halde parıldıyordu.
(…)
Jean Valjean, yıllarca hapiste yaşadıklarının ve daha sonra insanların kendisine kötü davranmasının etkisiyle iyi duygularını yitirdiği için piskoposun kendisine yaptığı iyiliğe rağmen ona ait gümüş takımları çalar. Ancak kısa sürede yakalanır ve suçunun onaylanması için piskoposun karşısına çıkarılır. Piskopos ise gümüş takımları ona kendisinin verdiğini söyler. Dahası iki gümüş şamdanı da Jean Valjean’a verir. Bu olay Jean Valjean’ın ruhunda derin bir iz bırakır; böylelikle o, insani duygularını yeniden kazanır.
Jean Valjean, Madeleine (Madlen) adıyla ticarete atılır; zengin olur. O artık saygın ve yardımsever bir kişidir. Daha sonra belediye başkanı da olan Jean Valjean, zor bir yaşam süren Fantine (Fantin) adında bir kadına yardım eder. Kadının Cosette (Kozet) adında bir de küçük kızı vardır. Jean Valjean, Fantine’e kızını koruyacağına dair söz verir. Yaşadığı zorluklara dayanamayan Fantine hastalanır ve ölür.
Bu arada Javert (Javer) adında bir polis müfettişi sürekli Madeleine’in peşindedir. Ondan hep kuşku duymaktadır.
Jean Valjean olduğu iddiasıyla kendisine benzeyen biri, bir suçla itham edilerek tutuklanır. Kendisinin yerine masum birinin cezalandırılmasına vicdanı sızlayan Jean Valjean, kimliğini

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 160 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!