Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 177

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 177

ATEŞTEN GÖMLEK

İzmir’in işgali sırasında kocası Mukbil Bey ve çocuğu Yunanlılar tarafın- 4. Metin dan öldürülen genç bir kadın olan Ayşe, İtalyan bir aileye sığınır; birkaç gün sonra da İstanbul’daki akrabası Peyami’nin yanına gider. Ayşe’yi İstanbul’a geldiğinde bir subay olan kardeşi Cemal, Peyami ve Binbaşı İhsan karşılar. 0 günlerde İstanbul’da İzmir’in işgaline karşı coşkulu mitingler yapılmaktadır. İşgali protesto için yapılan mitinge Cemal, Peyami ve İh- san’la birlikte Ayşe de katılır. Bir İngiliz hayranı olan ve kurtuluşu İngiliz himayesine girmekte gören Salime Hanım, her ortamda Millî Mücadele karşıtı bir tutum sergilemektedir.

Aşağıdaki parçada önemli bir İngiliz muhabiri olan Mister Cook’un (Mistir Kuk) da yer aldığı toplantıda yaşananlar anlatılmaktadır.

Ayşe, Salime Hanım’ın varlığından bihaber görünüyordu. O, bu salona gelip giden insanlarla se- lamlaşır; aralarında dolaşır fakat tavrında bir yabancılık taşırdı. Bu bir vilayet kadını acemiliğinden veyahut onları kendisine mütefevvik görmekten değildi. Hatta kederinin şiddetinden de değildi. Kendinde öyle derin bir samimiyet vardı ki, bu insan hayallerini gözlerinin sathından daha derin bir yere sokamayacak kadar hepsine lakayttı. Ayşe’nin bu tavrı onları hem acımaktan, eğlenmekten hem de himayekâr bir tavır almaktan men ediyordu. Salime Hanım, Ayşe’yi hissetmedi. Ayşe onun için basit, sessiz, belki de lisan bilmeyen bir kadındı ve onun nazarında Fransızca veyahut İngilizce bilmeyen kadının mevkisi olamazdı.

Salime Hanım’ın Mukbil Bey’in feci akıbetine ait sözleri Ayşe’den ziyade Cemal’i ürküttü. Mavi gözleri acıyla, istifhamla Ayşe’yi aradı. Ayşe’nin yüzü dalgasız, rüzgârsız bir göl gibi sakindi.

Salime Hanım parlak gözleriyle hâlâ hepimizin başının üstünden bakarak, “Monşer Cemal Bey,” dedi, “burada mühim bir İngiliz muhabiri var. Memleketimiz hakkında malumat topluyor. Biz kendisine artık İttihatçı kalmadığını, herkesin İngiliz dostu olduğunu ve İzmir işgalinin aramızda yaptığı fena tesiri anlatıyoruz. Hatta İzmir’de Yunanlılar tarafından kocası, çocuğu öldürülmüş, kendi yaralanmış kibar bir kadının burada bulunduğunu söyledik. Burada toplanacağız. Ayşe Hanım ona gördüklerini anlatacak”

“Ben anlatmaya muktedir değilim, hanımefendi.”
“Zarar yok, sizi görsün. Biz de sizin ağzınızdan tercüme eder gibi İzmir faciasını anlatırız”
Ayşe’nin yüzü hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı. Solgun, yorgun teni kızıl bir dalga yayıyordu.
“Benim ağzımdan bir şey anlatıldığını istemiyorum.”
Bu isyankâr cümlenin netayicinden korkmaya başlayan Cemal endişe-nâk ayağa kalkmıştı. Mavi gözleri Ayşe’ yi mucize gibi teskin etti.
“Cemal isterse misafirler geldiği zaman ben de bulunurum,” dedi.
Salime Hanım köpürdü:
“Hanımefendi, affedersiniz. Evvela sizi rencide etmek istemedim fakat memleketi bu hale sizin beyleriniz, paşalarınız getirdi. Bugün felaketten kurtulmak için medeni memleketlerin teveccühünü, merhametini celp etmek lazım” (…)
Ayşe, “Ben siyasiyat bilmem, hanımefendi; fakat bana kimsenin acıdığını istemiyorum,” dedi.
Ve ondan sonra Salime Hanım’ın uzun nutuklarına, hiddetlerine hiç mukabele etmedi, nihayet fırtına geçti, Salime Hanım’la Cemal gelecek misafirleri tespit ettiler. Aralarında Miralay Haşmet Bey de vardı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 177 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!