Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 229

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 229 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 229

Arkadaşlarından ve emri altındaki kimselerden bizzat kendi verdiği şerefle i bile kıskanmazdı. “— Muvaffak komutanım!”, “— Muvaffak bakanım!” sözlerini ağzından sık sık duyardık. Muvaffa iye- tin de onun malı olduğunu bilirdik.
Manevra bitmişti. Ankara kıtaları Kocaeli kıtalarının bıraktığı siperlere girince şaştık. Ben bu hissi bir defa da çöllerde İngilizlerin terkettiği siperlerden hatırlıyorum. Kocaeli kıtaları bir sürü konserve kutuları, içleri boşalmış güzel paketler bırakmışlardı. İstanbul kenarları bile o günkü Ankara’ya göre o kadar medeni idi. Bizimkiler boş kutuları topluyorlardı.
Bu devlet ne kadar hiçten ve sıfırdan başlamıştı. Ankara dükkânları henüz eski Osmanlı taşrağı iptidailiğinde ve boşluğunda idi. Hani Belediye Reisinin:
— Ankara yolları tozdan ne zaman kurtulacak? sualine:
— Sübhanallah bu yabanlar da hem yol isterler, hem toz istemezler, cevabını verdiği günler!
Hani Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde “Kiralık elektrikli odalar” ilânı çıktığı günler!

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Bir Manevra adlı metinde yazar ile anlatıcı aynı kişidir yani kurgusal metinlerden farklı olarak gerçek bir kişidir. Falih Rıfkı Atay, Çankaya adlı eserinden alınan bu metinde Atatürk’le ilgili bir anısını anlatmıştır. Gözlemlediklerini aktarırken Atatürk’ü merkeze alarak onun liderliği, alçakgönüllülüğü, askerî ve siyasi alandaki ileri görüşlülüğü gibi öne çıkan birtakım kişilik özelliklerini de yansıtmıştır. Yazar, tanık olduğu olayları ve kişileri olduğu gibi anlatırken onlar hakkındaki duygu ve izlenimlerini de ortaya koymuştur.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. “Osmanlı altın madalyası yalnız siper savaşlarının değil, karakter ve irade çatışmalarının da sembolü idi.” cümlesinde altı çizili kelime grubunun anlamını metnin bağlamından hareketle belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Bir Manevra adlı metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

  • Cevap:

3. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi ve tarihî ögeleri belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

  • Cevap:

6. Metinle yazarın hayatı ve edebî kişiliği arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap:

7. Metindeki olaylar, bilgiler, düşünceler arasındaki tutarlılığı ve konu akışındaki uyumu değerlendiriniz.

  • Cevap:

8. Anı türünün ortaya çıkmasında sözlü ve yazılı kültürün, toplumsal değişim ve etkileşimlerin, yayın organlarının ve teknolojinin etkisini belirtiniz.

  • Cevap:

9. 9. sınıfta işlediğiniz günlük türünün özelliklerinden hareketle günlük ve anı türlerinin benzer ve farklı yönlerini belirtiniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 229 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!