Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 46

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 46

Aldı Tahin
Ben gidersem uğur olsun
Çamlıbeller yolum olsun
Senden gayrı yar seversem,
Zührem Cellatlar boynum vursun

Tahir yedi yıl zindanda kaldıktan sonra bir kervanın Zühre’nin selamını getirmesi üzerine kendinden geçer. Kendine geldiğinde ise kervanın gitmiş olduğunu görür. Bunun üzerine ab- dest alır, iki rekât namaz kılar ve dua eder. Duası kabul olur ve zindan kapıları açılır. Hızır onu siyah bir at ile beklemektedir. Ata binerler, Tahir bir ara uyur, uyandığında kendini Zühre’nin köşkünün altında bulur. Penceresini kapalı görünce sazını eline alır ve türkü söyler.

Aşağıdaki parçada Tahir’in, tutsaklıktan kurtulup Zühre’nin köşküne gelmesi anlatılmaktadır.

Haba varmış Zühre canım
Benim derdime dermanım
Ziyade uyumuş zahir
Habnâzdan uyan hanım

Yedi yıl zindan çektim
Gece gündüz efgan ettim
Hak nusret eyledi çıktım
Uyan efendim Zühre Hanım

Zühre Sultan, sesi duyunca, yatağından sıçrayıp, “acep bu saz çalan kim ola ki” diye pencereye gelince Tahir’i gördü. Ancak yedi yılda Tahir’in saçları beline kadar uzamış ve üstü başı perişan hale gelmişti. Zühre onu tanıyamadı, dikkatli bakınca Tahir olduğunu anladı. Hemen bin altın atıp, “al benim sevgili efendim üstünü başını düzelt, temizlen. Filan yerde senin dadın var, onun evine git, bakalım ayine-i devran ne gösterir?” dedi. Sonra, “belki bir yaramaz adam Tahir’i görür, varıp babama söyler, Tahirime zarar verirler” diye pencereyi kapatıp içeri girdi.

Tahir hemen altını alıp, sora sora dadısının evini buldu. Kapıyı çaldı. Dadısı Tahir’i tanıyamadı, “kimsin, ne istiyorsun?” diye sorunca, Tahir kendini tanıttı. O zaman dadısı Tahir’i içeri alıp bağrına bastı “ey benim sevgili efendim, bu ne haldir?” diye sordu ve ağlamaya başladılar. Daha sonra dadısı Tahir’i traş edip, üzerindeki kirli çamaşırlarını çıkartıp hamama soktu. Neyse Tahir tertemiz yıkandı yeni çamaşırlar ve elbise giydi. Başından geçen bütün macerayı bir bir anlattı. Bazen ağlayıp bazen gülerek dertleştiler. Uzun bir süre Tahir bu evde kaldı. Biraz dinlendi kendine geldi.

Bundan sonra Tahir ile Zühre geceleri bir araya gelerek türküler söylerler. Fakat köle bu durumu padişaha haber verince Tahir yakalanır. Padişah onu öldürtmek istese de vezirleri padişahı ikna ederler. Tahir’i sandığa koyup Şad Suyu’na bırakırlar. Bunu haber alan Zühre, Göl padişahının kızına mektup yazarak Tahir’in kurtulmasını sağlar. Göl padişahının üç kızı da Ta- hir’e âşık olunca Tahir oradan kaçar. Bir çeşme başında uykuya dalar. Uyandığında bir derviş ve bir siyah at görür. Derviş, Tahir’i terkisine alıp göz açıp kapayıncaya kadar Zühre’nin köşküne götürür. Tahir, dervişin Hızır olduğunu anlar. Sonra dadısının evine varan Tahir, Zühre’nin bir padişahın oğlu ile düğünü olduğunu öğrenir. Tahir kadın elbisesi giyerek düğüne katılır. Düğünde Tahir ile Zühre türküler söyleyerek atışırlar. Zühre, türkülerin sonunda kadının Tahir olduğunu anlar. Gizlice buluşup düğün hamamı günü kaçmayı düşünürler. Fakat köle durumu anlayıp padişaha haber verir. Tahir yine yakalanır. Padişah, içinde Zühre geçmeyen bir türkü söylerse onu affedeceğini belirtir. Fakat Tahir böyle bir türkü söyleyemez. Padişah ölüm emri verir. Tahir dua eder, cellatlar onu öldürecekken Allah’ın hikmetiyle ruhunu teslim eder. Zühre bu acıya dayanamaz, aklını kaybeder ve Tahir’in mezarının başına gider. Orada ruhunu teslim eder. İki âşığı yan yana gömerler. Gizli gizli Zühre’yi seven köle de kendini öldürür. Âşıkların baş ucuna da bu köleyi gömerler.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 46 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!