Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

4. Metnin ait olduğu türün ortaya çıkışının tarihsel dönemle ilişkisini belirleyiniz.

 • Cevap: Yusuf ve Zeliha, Anadolu Selçuklu Dönemi’nin eseridir. Anadolu toprakları bu dönemde Moğolların istilası altındadır. Dirlik ve düzenin kalmadığı Anadolu’da kargaşa hâkimdir. Şeyyad Hamza, Anadolu’nun böyle bir döneminde gönüllerin sıkıntısını ve üzüntüsünü gideren bir hikâye olarak nitelendirilen Yusuf ve Zeliha adlı mesnevisini yazmıştır.

5. Metindeki çatışmaları belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde Yusuf’un temizliği saflığı ile Züleyha2nın hırsları, karşılıksız sevgisi üzerinden bir çatışma kurulmuştur.

6. Yusuf Peygamber’in hayatıyla ilgili Kıssa-yı Yusuf, Yusuf Mesnevisi, Yusuf u Zeliha gibi isimlerle çeşitli eserler verilmiştir. XIII. yüzyıldan sonra Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi, Kemal Paşazade, Taşlıcalı Yahya gibi sanatçılar bu konuyla ilgili mesneviler yazmıştır. Günümüzde de aynı konuyu işleyen sanatçılar vardır.

Yukarıdaki kısa bilgiden yola çıkılarak Yusuf ve Zeliha kıssasının Türk edebiyatındaki yeriyle ilgili neler söylenebilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Öyle etkili bir konu ve hikaye ki asırlar boyunca çok farklı isimler tarafından tekrar tekrar yazılmış bir metindir. Bu da yepyeni bakış açıları ve sanatsal zenginlikler ile metnin güncel olmasını sağlamıştır.

7. Metnin olay örgüsünü aşağıdaki tabloya yazınız.

 • Cevap: Hikâyenin olay örgüsünü Yusuf ile Züleyha’nın rüyaları, Yusuf’un kervanla Züleyha’nın düğün alayıyla Mısır’a gidişi, Yusuf’un köleliği ve zindan süreci ile buradan kurtulup ikbal bulması ve Züleyha ile kavuşmaları oluşturur.

8. Yusuf ve Zeliha adlı metni Kan Kalesi adlı metinle tür, biçim, üslup ve içerik açısından karşılaştırınız.

 • Cevap:

Yusuf ile Zeliha

 • Tür: Mesnevi
 • Biçim: Mesnevi nazım birimi olan ikilikler beyitler halinde yazılmıştır.
 • Üslup: Anlatıcı yazar benzetmeleri kendine özgü yapmıştır. Basit bir anlatımı olsa da bilinmeyen kelimeler de vardır. Coşkulu bir anlatım söz konusudur.
 • İçerik: Temizliği ve saflığı ile bilinen Yusuf’un ona karşı aşk duygular hisseden Züleyha’ya karşılık vermemesi ve başından geçen acıklı olaylar söz konusudur.

Kan Kalesi

 • Tür: Cenkname
 • Biçim: Şiir şeklindedir.
 • Üslup: Halkın anlayacağı bir dil kullanılmıştır. Bazı dualar, tekerlemeler, İslam inancına ait kullanımlar üslup özelliği olarak karşımıza çıkar.
 • İçerik: Hz Ali’nin davet edildiği sünnet töreni için hediye almak amacıyla Kan Kalesi’ne gitmesi orada Kahkaha adlı bir kralla ve ordusuyla savaşıp hepsini yenerek 500 yük hediye ile dönmesi anlatılır.

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 55 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!