Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 105

“12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105 Ordinat Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 105

HAZIRLIK

1. Halk kültürü, folklor, halk bilimi kavramlarını araştırınız.

  • Cevap:

Halk kültürü: Halk kültürü, toplumsal ve kültürel birlik oluşturan ortak ve kültürel özellikleri bulunan toplulukların ürünleridir. Türk halk kültürü ürünlerine, Türk toplumunun sağ duyusu, günlük hayatı, dini, geleneği, dünya görüşü, beğenisi yansır. Folklor, bir bölgedeki kültür ürünlerinin tümüdür.

Folklor: Bir ülke halkının gelenek ve göreneklerini, törelerini, inançlarını, masal, efsane, ağıt, türkü gibi sözlü yazın ürünlerini, müziğini, danslarını, oyunlarını, geleneksel tiyatrosunu, halk hekimliğini, araç gereç ve konut yapımını, giyim kuşamını ve bunlara benzer bütün halk kültürü ürünlerini araştıran, inceleyen bilimdir.

Halk bilimi: Bir ülke halkının gelenek ve göreneklerini, törelerini, inançlarını, masal, efsane, ağıt, türkü gibi sözlü yazın ürünlerini, müziğini, danslarını, oyunlarını, geleneksel tiyatrosunu, halk hekimliğini, araç gereç ve konut yapımını, giyim kuşamını ve bunlara benzer bütün halk kültürü ürünlerini araştıran, inceleyen bilimdir.

2. Halk kültürünü yansıtan deyim ve atasözü örnekleri bulunuz. Bu tür ürünlerin şarkılarda veya şiirde kullanılmasını değerlendiriniz.

  • Cevap: Acele ile menzil alınmaz. / Acılı başta akıl olmaz. /Ak akçe kara gün içindir. Bu tür ürünler halkın yaşam tarzını yansıttığı onun kültürünü en açık şekilde temsil ettiğinden ötürü şiir ve şarkılarda sıklıkla kullanılırlar.

3. “Poetika, manifesto, bildiri, beyanname” sözcüklerinin anlamını araştırınız. Necip Fazıl, Orhan Veli gibi şairlerin şiir sanatıyla ilgili yazılarını bularak sınıfa getiriniz ( 2. etkinliğe yöneliktir. ).

  • Cevap:

Poetika: Poetika, sanat hakkındaki görüşlerini bir bütün içerisinde sunan Aristoteles’in şiir sanatı ile ilgili kuramlarını içeren ve tarihte sanat olayını araştıran ilk eserdir, aynı zamanda estetik tarihi yönünden çok önemli bir eserdir

Manifesto: Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

Bildiri: Resmi bir makam, kurum, kuruluşça herhangi bir durumu ilgililere duyurmak, bildirmek ereğiyle yazılan yazı.

Beyanname: Bir kimsenin, resmi bir kuruluşa herhangi bir durumu bildirmek için, gerekli yerlerini doldurup verdiği çizelge.

4. Melih Cevdet Anday’ın “Rahatı Kaçan Ağaç” adlı şiirini bularak sınıfta okuyunuz (3. etkinliğe yöneliktir.).

  • Cevap: RAHATI KAÇAN AĞAÇ

Tanıdığım bir ağaç var
Etlik bağlarına yakın
Saadetin adını bile duymamış
Tanrının işine bakın.
Geceyi gündüzü biliyor
Dört mevsimi, rüzgarı, karı
Ay ışığına bayılıyor
Ama kötülemiyor karanlığı.
Ona bir kitap vereceğim
Rahatını kaçırmak için
Bir öğrenegörsün aşkı
Ağacı o vakit seyredin.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 105 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!