Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 72

“12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 72 Ordinat Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 72

2. ÜNİTE: ÜNİTE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Yediveren gülü koridorun sonunda, binanın Abdurrahman Muhtar Şereflidüzbel Sokağı’na bakan penceresinin önünde idi. iki buçuk metrelik dar ve uzun koridorun iki kat pencere camları bahçeye bakıyordu. Çürümüş toplu iğne, karbon kâğıdı, daktilo şeridi, vesikalık fotoğraf, ikametgâh ilmühaberi, iyi hâl kâğıdı, nüfus cüzdanı sureti ile tükürük, balgam, gözyaşı, yağmur, dolu, kar, yemiş, kuş tüyü, serçe, güvercin pisliği karışımı, ezilmiş, çiğnenmiş esmer, kalorifer kurumu ile yer yer kuzguni siyah bir toprağın örttüğü bahçe. ince, uzun ve ihtiyar akasyalar; kısa, bodur, mumlayalaşmış mazılar, siyah çakıl taşları ve yıpranmış tuğla çerçeveli tarhları ile yapıldığından beri değiştirilmeyen, âdeta katılaşmış yeşil, siyah bir su ile dolu havuz, insanların oturmadığı, yağmurdan, kardan delik delik, oluk oluk çatlamış tahta sıralarla bu bahçe: üçüncü sınıf bir gazete fotoğrafı gibidir. Silik, siyah beyaz… Koridor, senelerdir silinmeyen çift katlı isli camlardan geçen loş ışığın altında karanlık, hafif ılık, dışarıdaki yabancı şubat güneşinin aydınlığına inat, içe dönük bir yalnızlık ile uzanıyor. Abdurrahman Muhtar Şereflidüzbel Sokağı’na açılan pencerenin karşısında, idare Meclisi odasının kapısı kenarında, on iki senelik sandalyesi, on senelik değişmeyen oturuşuyla uyuklayan odacı Osman Efendi’yi hayal meyal gösteriyordu.

Mustafa Kutlu, Eşik

A. Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. Okuduğunuz bu metindeki anlatıcı ve bakış açısını belirleyiniz.

  • Cevap: Yazar anlatıcıdır bakış açısı ise hakim bakış açısıdır.

2. Metindeki altı çizili sözcüklerle ilgili olarak telaffuz çalışması yapınız.

  • Cevap: Bunun için kelimeleri doğru okumanız elzemdir

3. Metindeki betimleme tekniğinin kullanıldığı yerleri belirtiniz.

  • Cevap: “kalorifer kurumu ile yer yer kuzguni siyah bir toprağın örttüğü bahçe. ince, uzun ve ihtiyar akasyalar; kısa, bodur, mumlayalaşmış mazılar, siyah çakıl taşları ve yıpranmış tuğla çerçeveli tarhları ile yapıldığından beri değiştirilmeyen, âdeta katılaşmış yeşil, siyah bir su ile dolu havuz, insanların oturmadığı, yağmurdan, kardan delik delik, oluk oluk çatlamış tahta sıralarla bu bahçe: üçüncü sınıf bir gazete fotoğrafı gibidir. Silik, siyah beyaz…”

4. Metinden hareketle Osman Efendi’nin özelliklerini belirtiniz.

  • Cevap: Tembel, alışkanlıklarını kolay kolay değiştirmeyen, gelenekçi, hayatında yeniliklerden pek hoşlanmayan, sosyalleşme konusunda çok başarılı olmayan biridir.

5. Metinde geçen virgül ve noktalı virgülün işlevlerini belirtiniz.

  • Cevap: Biten tümcelerin sonuna ifadeler bittiğinden dolayı nokta işareti koyulmuştur. Virgül ise benzer görevdeki kelimeleri ve kelime gruplarını ayırmak amacıyla kullanılmıştır.

B. Aşağıdaki yargılar doğru ise cümlenin başına “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

  • Cevap:

(D) 1. Küçürek hikâye edebiyatımızda 1960 sonrası dönemde görülmeye başlamıştır.
(D) 2. Mustafa Kutlu eserlerinde tasavvufu yoğun olarak işlemiştir.
(Y) 3. Tüm hikâyeler giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur.
(D) 4. Sevinç Çokum’un “Yeniden Bahar Olsa” adlı hikâyesinin teması yaşama sevincidir.
(D) 5. 1971’de “Parasız Yatılı” adlı eseri ile Sait Faik Hikâye Armağanı alan Füruzan, bu ödülü kazanan ilk kadın yazardır.
(Y) 6. Haldun Taner, bireyin iç dünyasını esas alan hikâyeler kaleme almıştır.
(Y) 7. Mustafa Kutlu “Bizim Diyar” adlı romanında Balkan Türklerinin yaşadığı soykırımı dile getirir.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 72 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!