Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 88

“12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88 Ordinat Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 88

HAZIRLIK

1. “Kerem ile Aslı” adlı halk hikâyesini araştırarak hikâye kahramanlarının özelliklerini belirtiniz (Metni anlama ve çözümleme 6. soruya yöneliktir.).

  • Cevap:

2. “Ekmek Teknesi” dizisindeki “Heredot Cevdet” karakterinin anlattığı “Kerem ile Aslı” hikâyesini sınıfta izleyiniz.

  • Cevap: Youtube üzerinden bu videoyu izleyebilirsiniz.

3. Şiir, şarkı veya türkülerde “Kerem” nasıl geçmektedir? Araştırınız.

  • Cevap: Aşkından aşkının ateşinden dolayı kül olana dek yanan bir aşık yüce bir ozan olarak anlatılmaktadır. Hatta Kerem gibi yanmak deyimi bile vardır

4. Sizce şiir ve resim arasında nasıl bir ilişki vardır? Tartışınız.

  • Cevap: Türk edebiyatında resim ve şiir sanatının ilişkisi oldukça eskiye dayanmaktadır. Eski Uygurlarda Mani dininin etkisiyle donuk tasvirlerin yer aldığı pitoresk şiir örnekleri yazılmıştır. Modern anlamda resim şiirlerine ise Servetifünun Dönemi içerisinde rastlanmaktadır

5. Fütürizm akımı hakkında araştırma yapınız (1. etkinliğe yöneliktir.).

  • Cevap: Latin dillerindeki “futura”, “futur” kelimelerinden gelir. Tasarımda ve mimarlıkta sıkça kullanılan bir terimdir. Fütürizm, İtalya’da başlayan bir heykel, edebiyat ve resim akımıdır. Genellikle 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkan bu akım şimdiki zamana, geçmişe, geleceğe ait duyumları da aynı anda anlatmaya çalışır.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 88 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!