Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Daha önce işlediğiniz anı türünün özelliklerinden hareketle anı ve gezi yazısı türlerinin benzer ve farklı yönlerini belirleyiniz.

“Daha önce işlediğiniz anı türünün özelliklerinden hareketle anı ve gezi yazısı türlerinin benzer ve farklı yönlerini belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Daha önce işlediğiniz anı türünün özelliklerinden hareketle anı ve gezi yazısı türlerinin benzer ve farklı yönlerini belirleyiniz.

Soru: Daha önce işlediğiniz anı türünün özelliklerinden hareketle anı ve gezi yazısı türlerinin benzer ve farklı yönlerini belirleyiniz.

  • Cevap: 

– Anıda bir olay üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra akılda kaldığı kadarıyla anlatılır, gezi yazısı ise daha gezi yapılırken yapılan gözlemler ve bazen de tutulan notlarla kısa süre içinde kaleme alınır.

– Gezi yazısında mutlaka bir yere gitme, görme söz konusudur; anıda böyle bir durum yoktur.

– Gezi yazısının merkezinde gezilip görülen yerler vardır, anının merkezinde ise insan vardır.

– Gezi yazıları genellikle görsellerle desteklenir, anıda böyle bir durum genellikle söz konusu değildir.

– İkisi de kişisel hayatı konu alan metinlerdendir.

– İkisinde de dil göndergesel işlevdedir.

– İkisinde de açıklama, öyküleme ve betimlemeye yer verilir.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 276 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!