Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İzlediğiniz bir meddah ve stand-up gösterisinden hareketle kısa bir meddah oyunu sununuz.

“İzlediğiniz bir meddah ve stand-up gösterisinden hareketle kısa bir meddah oyunu sununuz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İzlediğiniz bir meddah ve stand-up gösterisinden hareketle kısa bir meddah oyunu sununuz.

Soru: İzlediğiniz bir meddah ve stand-up gösterisinden hareketle kısa bir meddah oyunu sununuz.

  • Cevap: 

Sahne: Bir pazar yerinde esnaf ve alıcılar. Meddah, pazardaki bir meyve satıcısı olarak sahneye girer.

Meddah (meyve satıcısı kılığında): “Hoş geldiniz, hoş geldiniz! Pazarda bugün her şey taptaze! Ama en tazesinden elma, muz, şeftali! Gel gör bu meyvelerin dansını, hepsi birer yıldız gibi parlıyor!”

(Arkasından bir alıcı gelir, elinde büyüteçle meyveleri incelemeye başlar.)

Alıcı: “Bu elmalar ne kadar da parlak! Sanki cilalanmış gibi. Yoksa bunları parlatmak için ayakkabı boyası mı kullandınız?”

Meddah (gülerek): “Ayakkabı boyası mı? Hayır efendim, bunlar doğanın boyasıyla parlıyor. Ama ilginç fikir, belki pazarda bir yenilik yaparız!”

(Alıcı, bir muz alır ve koklamaya başlar.)

Alıcı: “Bu muzlar neden bu kadar garip kokuyor? Yoksa bunlar plastik mi?”

Meddah (şaşkınlıkla): “Plastik mi? Efendim, bu muzlar o kadar taze ki, henüz dün ağaçtan indi. Plastik muzlar pazarda satılmaz, onlar sadece televizyonda gördüğümüz politikacıların konuşmalarında bulunur!”

(Alıcı, bir şeftali alır ve ısırır, sonra yüzünü buruşturur.)

Alıcı: “Bu şeftali çok ekşi! Bu nasıl olur, göz alıcı görünüyor ama tat yok!”

Meddah: “Efendim, hayat gibi işte. Her şey dış görünüşüyle değil, içeriğiyle değerlidir. Mesela, benim şu esprilerim, dışarıdan bakınca pek bir şey gibi görünmez ama içi dopdolu!”

(Alıcı gülerek meyvelerden satın alır ve sahneden ayrılır.)

Meddah (seyirciye dönerek): “Görüyorsunuz değil mi, hayat pazardaki gibi. Herkes bir şeyler satıyor, herkes bir şeyler alıyor. Ama en güzeli, gülümseyerek ve esprilerle dolu bir gün geçirmek. Unutmayın, hayat kısa, muzlar taze!”

(Sahne sonu, meddah selam vererek sahneden ayrılır.)

Bu örnek, meddahın geleneksel hikaye anlatıcılığına modern espriler ve günlük yaşamdan esinlenen mizahi unsurlar ekleyerek klasik ile moderni harmanladığı bir gösteri sunar.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 217 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!