Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Metinde birbirine karşıt olay ve durumları tespit ederek karşıtlıklardan yararlanmanın metne katkısını açıklayınız.

“Metinde birbirine karşıt olay ve durumları tespit ederek karşıtlıklardan yararlanmanın metne katkısını açıklayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Metinde birbirine karşıt olay ve durumları tespit ederek karşıtlıklardan yararlanmanın metne katkısını açıklayınız.

Soru: Metinde birbirine karşıt olay ve durumları tespit ederek karşıtlıklardan yararlanmanın metne katkısını açıklayınız.

  • Cevap: 

– Yazar Altınoluk’la ilgili çok güzel şeyler duymuş olmasına rağmen yöre halkı için bunların bir önemi yoktur. Yazar, bu karşıtlığı insanların sahip oldukları güzelliklerin farkında olmamalarını vurgulamak için kullanmıştır.

– Balıkçının balık tutmak için çırpınıp hiç balık tutamaması denizlerimizin içinde bulunduğu kötü durumu daha belirgin şekilde ortaya koymuştur.

– Aslında çok güzel yerler olma potansiyeline sahip olan Ayvalık ve Cunta’nın çirkinliği ve bakımsızlığının ifadesi ile yöre halkı ve idarecilere bir mesaj verme amacı taşımaktadır.

– İnsanların doğup büyüdükleri yerleri hor görmeleri de yazar tarafından eleştirilmektedir.

– Teknede üşümemek için insanların kat kat giyinmesi sonucu teknedekilerden birinin “Herkes yatmak için soyunur, biz giyiniyoruz!” demesi hoş bir espri olmuştur.

– “Bak, bak, dedi Melih, ay bu gece sallanıyor, her gece sallanmaz.” ifadesi de denizin çok dalgalı olmasını esprili bir şekilde ifade etmek için kullanılmıştır.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 276 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!