Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Realizm akımının Mai ve Siyah adlı metne etkilerini metinden örneklerle belirleyiniz.

“Realizm akımının Mai ve Siyah adlı metne etkilerini metinden örneklerle belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Realizm akımının Mai ve Siyah adlı metne etkilerini metinden örneklerle belirleyiniz.

Soru: Realizm akımının Mai ve Siyah adlı metne etkilerini metinden örneklerle belirleyiniz.

  • Cevap: 

*Realizmde betimlemelere çok başvurulur ve bu betimlemeler kahramanın ruh halini verebilmek için kahramanın gözünden yapılır. Örnek:

– İşte, işte, görüyor; gözlerinin önünden yağan bu siyahlıklar, denize döküldükçe bir can çekişme hâlinin ezgisiyle boğulan bu karanlıklar, işte bunlar o hulya hayatının üzerine çekilen bir yas kefeni değil miydi? O vakit denize baktı: Siyah bir deniz… Karanlığın içinde geminin kenarından esmer bir köpükle kaynaşarak kaçışan o siyahlıkları görüyor; altında korkunç, ürkütücü yokluğun kuruntusunu veren siyahlıktan başka bir şey görmüyordu.

*Bu eser romantizm etkisinde yazılsaydı yazar olaya müdahale eder, bir tesadüfle Ahmet Cemil’in hayallerini gerçekleştirebilirdi ama Halit Ziya böyle şey yapmamıştır.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 175 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!