Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 145

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 145

Ve aradan yedi sene geçti. Bu süre zarfında yılanlar Balkiye’yi kuş sütü ile beslediler, onun bir dediğini iki etmediler. Yalnız, gitme teklifle ine, Şahmaran her defasında karşı koydu, onu bırakmak istemedi. Fakat yedi yılın sonunda Şahmaran da fazla ısrar edemedi. Zira, Balkiye artık iyiden iyiye huzursuz olmuştu. Şahmaran’ın ve bütün yılanların zirveye eren misafirperverliğine rağmen “artık gideyim” diyordu da başka bir şey söylemiyordu. Hani haksız da sayılmazdı. Onun bu haklılığını Şahmaran da takdir ettiği için, vezirlerinden birini maiyetiyle birlikte Balkiye’yi Tarsus yakınlarına kadar uğurlamağa memur etti.
Böylece Balkiye seneler sonra Tarsus’a döndü.
Hazreti Danyal ve hanımı çoktan dünyalarını değiştirmişlerdi. Çoğunlukla Tarsus halkı Balkiye’yi tanımadılar bile. Balkiye de kimseye bir şey söylemedi ve içine kapanık bir hayat yaşamağa başladı.
Bu arada evlendi, çoluk çocuğa karıştı. Çocuklarının da çocukları oldu, onlardan da bazıları evlendi. Seneler, Balkiye’nin saçını sakalını ağarttı, belini büktü.
Gel zaman git zaman, bir gün Tarsus Hükümdarı’nın dermansız bir derde müptelâ olduğu haberi kulaktan kulağa fısıldanmağa başladı. Başhekim, Hükümdarın hastalığının yalnız bir dermanı olduğunu, onun da Şahmaran’ın başından alınacak bir bardak suya bağlı bulunduğunu söylüyordu.
Ne var ki Şahmaran’ın nerede olduğunu bilen yoktu. Gerçi bir yılanlar kralı bulunduğunu ve adının Şahmaran olduğunu, Şahmaran’ın Tarsus dolaylarında hüküm sürdüğünü herkes biliyordu ama, iş onun yerini tesbit edebilmekteydi. İş bu işi yapacak adamı bulmaktaydı.

YILAN VÜCUTLU BİR ADAM

Sihirbazlar çağırıldı, uzak ülkelerden falcılar getirildi, gaipten haber veren ne kadar “cindar” varsa toplandı ve her biri kendi hüneri ile Şahmaran’ı aramağa başladı. Müneccimler bir noktada birleşiyor- lardı. Tarsus Hükümdarı’nın tab’asından bir kişi Şahmaran’ın yerini biliyordu ve Şahmaran’ı görmüş olan o adamın vücudu, tıpkı Şahmaran’ınki gibi pul puldu. Yıldızlar bunu söylüyorlardı müneccimlere…
Haber hükümdara iletildi. Vezirler toplandı, çare düşünmeğe başladılar. En kolay çareyi Küçük Vezir ortaya atıyordu:
“— Tarsus’a yeni bir hamam inşa edilsin. Bütün Tarsus halkı bu hamamda yıkansın. Vücudu pul pul olan kim çıkarsa, Şahmaran’ı gören ve yerini bilen o olacaktır. Ondan sonrası kolay…”
Buluş olumlu karşılandı. Hükümdar emir verdi. Tezelden bir hamam, Tarsus’ta bugünkü Makam Camii civarındaki Eski veya Şahmaran Hamamı adıyla anılan hamam inşa edildi ve bütün Tarsus halkı bu hamamda yıkanmağa çağırıldı. Kadınlar gündüz, erkekler gece olmak üzere bütün halk hamamda yıkanmağa başladılar. Bir gün bir gece, iki gün iki gece derken herkes hamamda yıkandı. Fakat, vücudu pul pul olan bir kimseye rastlanmadı. Halbuki müneccimler, yıldızların kendilerine böyle dediğinde ısrar ediyorlardı.
Yeniden yıldızlara bakıldı, yeniden fallar kuruldu, yeniden cindarlıklar yapıldı ve aynı sonuca varıldı: Tarsus’ta Şahmaran’ı görmüş olan biri vardı ve o kimse hamamda yıkanmamıştı.
Bu defa Hükümdar yeniden emir verdi. Bütün Tarsus halkı yeniden hamamda yıkanmağa çağırıldı. Bu defa bütün halk bir meydana toplatıldı ve askerler nezaretinde hamama sokulmağa başlandı. Bu defa, bir öncekinde kendini saklamağı başarmış olan Balkiye de vardı halkın arasında. Halk birer ikişer yeniden hamamda yıkatıldı ve vücutları yeniden kontrol edildi. Sıra Balkiye’ye gelince her şey meydana çıktı.
Balkiye’nin vücudu, tıpkı bir yılanınki gibi pul puldu. Öyleyse, Şahmaran’ı görmüş olan, onun yerini bilen Balkiye’den başkası değildi.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 145 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!