Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 146

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 146

BALKİYE LOKMAN HEKİM OLUYOR

Hükümdar emir verdi. Balkiye’yi, babası Danyal Peygamber’in bu gün de herkesçe bilinen mezarının başına getirdiler ve işkence yapmağa başladılar. Ya ölecekti, yahut da Şahmaran’ın yerini söyleyecek, hattâ kılavuzluk yaparak, Hükümdarın adamlarına gösterecekti. Başka çaresi yoktu.
Balkiye fazla ısrar etmedi ve Şahmaran’ın yerini bildiğini, gidip göstereceğini söyledi.
Başvezir başta olmak üzere, Hükümdarın adamları Balkiye’yi yanlarına alarak yola koyuldular. Gide gide bugünkü Tarsus Irmağının, yani Makedonya Kralı Büyük İskender’in de yıkandığı söylenen ırmağın yanına vardılar. Şahmaran olacakları bildiği için, orada kendilerini bekliyordu. Gelenleri dostça karşıladı. Bütün yılanlar çevresinde olduğu ve gelenleri mahvetmek için bir işaretini beklediği hâlde en ufak bir direnme göstermedi. Yalnız gelenlere Balkiye’yi göstererek şöyle dedi:
“— Kimse bana elini sürmesin, beni Balkiye götürecek…”
Hükümdarın adamları binlerce yılanı karşılarında görünce, Şahmaran’ın isteğini aynen kabul ettiler. Ve yola çıkıldı.
Şahmaran ile Balkiye en önde, diğerleri onların peşinde olduğu halde ilerliyorlardı. Şahmaran fırsattan istifade ile Balkiye’nin kulağına eğilerek şunları söyledi:
“— Sana çok zaman önce benim kaatilim olacağını söylemiştim. İşte şimdi o zaman geldi çattı. Şehre varışımızda beni sen öldüreceksin. Bu mukadderdir. Yalnız dikkatli ol, bu iş zannettiğinden de güç ve önemlidir. Beni öldürtmek isteyenler, aynı zamanda senin de düşmanlarındır. Ben, sen yaşayasın diye öldürülmeği kabul ediyorum. Eğer dikkatli olmazsan seni de öldürürler bu suretle ben boş yere ölmüş olurum..”
Balkiye Şahmaran’ın kendisine “hoş geldin kaatilim” deyişinden beri kafasında bir istifham taşıdığı ve bu soruya cevap bulduğu için sadece dinliyordu.
Şahmaran devam etti:
“— Beni öldürdüğün zaman, vücudumun üç yerinden üç türlü su çıkacak. Birincisi başımdan ki, bu her derde devadır. İkincisi kuyruğumdan ki, bu amansız bir zehirdir. Üçüncüsü belimden ki, bunu içen de “Lokman Hekim” olur. Bu gerçeği, Hükümdarın başhekimi bilmektedir. Onun için başımdan çıkacak suyu Hükümdara içirip, onu sıhhate kavuşturacak; belimden çıkacak suyu kendisi içerek “Lokman Hekim” olmak isteyecek; kuyruğumdan çıkacak zehirli suyu da sana içirip, seni öldürecek, hem benden ve hem de senden kurtulmuş olacaklar. Sakın bu oyuna gelme. Ne yap yap, başımdan elde edeceğin şifalı suyu Hükümdara içirip, ona sıhhatini kazandırdıktan sonra, kuyruğumdan elde edeceğin su ile belimden elde edeceğin suyu değiştir ve zehirli suyu Başhekime içirerek onu öldür, diğerini de kendin içerek “Lokman Hekim” ol…”

BALKİYE LOKMAN HEKİM

Başka çare olmadığı için, Peygamber oğlu Balkiye, Şahmaran’ın dediklerini aynıyla kabullendi ve kaderin kendisine çizmiş olduğu yoldan yürümeğe devam etti…
Nihayet, Hükümdarın adamları Şahmaran’ı kesip öldürmek için bugünkü Şahmaran Hamamına getirdiler, oradan daha müsait bir yer olamazdı.
Şahmaran’ın isteği üzerine Balkiye keskin bir bıçakla onu doğradı. Başından, belinden ve kuyruğundan çıkan üç türlü suyu, birer küçük şişeye doldurdu. Başhekim, gözlerini dört açmış, onun hareketlerini izliyordu. Ama Balkiye, Şahmaran’ın başından çıkan suyu ayırdıktan sonra, geriye kalan ikisini bir çırpıda değiştirdi ve kuyruğundan çıkan suyu, belinden çıkanın, belinden çıkan suyu da kuyruğundan çıkanın yerine koydu…
Şahmaran’ın başından elde edilen şifalı su Hükümdara götürülüp içirildi. Hükümdar bir anda

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 146 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!