Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

SEFİLLER

Yoksul bir Fransız köylüsü olan Jean Valjean (Jan Valjan), anne ve babasını çok küçük yaşta kaybeder. Onu tek yakını olan ablası büyütür. Kocası ölünce ablası yedi çocuğuyla dul kalır. O sıralarda yirmi beş yaşında olan Jean Valjean ablasının ve yeğenlerinin geçimini üstlenir. Ağaç budayıcılığı, sığırtmaçtık gibi işler yapar. Çok sert geçen bir kış mevsiminden sonra işsiz kalır. Ablasının aç kalan çocuklarını doyurmak için ekmek çalar fakat yakalanarak beş yıl kürek cezasına mahkûm edilir. Birkaç kez kaçma girişiminde bulunduğu için cezası uzar ve on dokuz yıl ceza evinde kalır. Uzun mahkûmiyet yıllarında çektiği acılar Jean Valjean’a insani duygularını unutturur.

Hapisten çıktıktan birkaç gün sonra Jean Valjean, çok aç ve yorgun olduğu hâlde Digne (Diyn) şehrine gelir. Şehirde yemek ve yatacak yer ihtiyacını karşılamak için girdiği her yerden eski bir mahkûm olduğundan dolayı kovulur. Kimse ona yardım etmek istemez. O sırada karşılaştığı yardımsever bir kadın ona piskoposun evine gitmesini tavsiye eder.

Aşağıdaki parçada Jean Valjean’ın piskoposun evine gitmesi ve orada yaşananlar anlatılmaktadır. (…)
Kapı açıldı.
Sanki biri kararlı bir şekilde ve büyük bir güçle itiyormuş gibi hızla, ardına kadar açıldı.
İçeri bir adam girdi.
Daha önceden tanıdığımız bu adam az önce bir barınak aramak için sokaklarda dolaşan yolcuydu.
İçeri girip, bir adım attıktan sonra, arkasındaki kapıyı açık bırakarak durdu. Omzunda çantası, elinde bastonu, gözlerinde sert, yürekli, yorgun, haşin bir ifade vardı. Şöminenin ışığında iğrenç, kasvetli görünüyordu.
Kendinde çığlık atacak gücü bile bulamayan Madam Magloire’ın ağzı, titremesi yüzünden kapanmıyordu.
Başını kapıya doğru çeviren Matmazel Baptistine içeri giren adamı fark edince biraz korkarak hafifçe doğruldu, ardından kafasını yavaş yavaş şömineye doğru çevirip ağabeyine baktığında, yüzünü derin bir dinginlik kapladı.

Piskopos sakin bakışlarını adama sabitlemişti.
Yolcuya ne istediğini sormak için ağzını açtığında, adam iki elini bastonunun üzerine dayayıp bakışlarını sırasıyla ihtiyara ve kadınlara yönelttikten sonra, piskoposun konuşmasını beklemeden yüksek sesle kendini tanıttı:
— İşte. Adım Jean Valjean. Kürek mahkûmuyum. On dokuz senemi zindanda geçirdim. Dört gün önce serbest bırakıldım ve Toulon’dan Pontarlier’ye gitmek için dört gündür yürüyorum. Bugün on iki fersah yol kat ettim. Akşam şehre geldiğimde bir hana girdim. Belediye başkanlığına göstermem gereken sarı kimliğim yüzünden beni geri çevirdiler. Başka bir hana gittim. Bana “Defol git!” dediler. Her yolu denedim. Kimse beni kabul etmedi. Cezaevine gittim, kapıcı beni içeri almadı. Bir köpek kulübesine girdim. Köpek beni ısırıp sanki bir insanmış gibi kovdu. Âdeta kim olduğumu biliyordu. Açık havada yatmak için tarlalara gittim. Gökyüzünde yıldız yoktu. Yağmur yağacağını (…) düşünerek bir kapı eşiği bulmak

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 157 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!