Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 246

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 246 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 246

Sekiz Pasifik Adası Sulara Gömüldü

İlay Çelik Sezer

En az sekiz tane alçak rakımlı Pasifik adasının denizlerin yükselmesi sonucu ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Deniz seviyesi yılda ortalama 3 mm yükselirken, Pasifik’in batısında bir ticaret rüzgârları döngüsü fazladan su getirdiği için o bölgede sular daha hızlı yükseliyor. Batı Pasifik’teki

Mikronezya’da ve Solomon Ada- ları’nda 1990’ların başlarından itibaren deniz seviyesindeki yükselme 12 milimetreyi bulmuş.

2016’da Avustralya’daki Que- ensland Üniversitesi’nden Simon Albert’in yürüttüğü bir araştırmada Solomon adalarından beşinin 20. yüzyılın ortasından beri kayıp olduğu anlaşılmıştı. Şimdi yine Avustralya’daki Sunshine Coast Üniversitesi’nden Patrick Nunn benzer bir durumu

Mikronezya’da gözlemledi.

Nunn ve ekibi Pohnpei adasının ve adayı çevreleyen resifteki alçak rakımlı birkaç bölgenin kıyılarını inceledi, yerlilerle konuştu
ve ilgili uydu görüntülerini inceledi.

Pohnpei’de çok az kıyı erozyonu gözlemlendi. Nunn, bunun Pohnpei’nin görece yüksek rakımlı olmasından ve mangrov ormanlarıyla çevrili olmasından kaynaklandığı görüşünde. Bu adanın batı tarafındaki üç küçük ada da iyi durumdaydı. Ancak güney taraftaki alçak birkaç ada önemli ölçüde küçülmüş, bazı adalarsa tamamen ortadan kaybolmuştu.

Yerliler artık var olmayan iki adadan bahsediyordu. Hava görüntüleri, üzerinde kimsenin yaşamadığı altı adanın daha 2004-2007 arasında su altında kaldığını ortaya koydu. Mikronezya’daki tüm bu değişimler alçak adalarda yaşayan halkların gelecekte karşılaşacağı risklere ışık tutuyor. Nunn’a göre üzerinde mangrov ormanları ve lagünler olan ya da başka kara parçaları tarafından dalgalardan korunan alçak adaların yok olma tehlikesi çok daha düşük.

lagün: Denizle irtibatlı ve denizin etkisi altında resif: Tropikal bölgelerde canlı kalıntılarıyla bulunan göl. oluşmuş belli bir şekle sahip adacıklar.
mangrov: Tropikal kuşakta genellikle deniz kıyılarında hep yeşil kalan ormanlar.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 246 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!