Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 247

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 247 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 247

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Dergi Haberi

Dergiler, gazetelere göre daha dar kitlelere seslenen iletişim araçlarıdır. Haber, tiyatro, sinema, edebiyat, spor, seyahat, sanat, bilim, teknoloji, mimarlık, fotoğraf, tarih, coğrafya, ekonomi, dil, tıp, kişisel gelişim gibi genellikle bir alanda yoğunlaşan dergilerin okuyucuları da o alanla ilgilenenlerdir.

Belirli zaman aralıklarıyla çıkan dergilerde bir haberin hazırlanması için kullanılan süre, günlük yayımlanan gazetelere oranla daha uzundur. Bu durum, derinlemesine araştırma ve inceleme imkânı sağladığından dergi haberi daha ayrıntılı bilgilerle dolu olur. Dergi haberinde de gazete haberindeki gibi başlık, giriş, ayrıntıların verildiği bölüm, olayın geçmişi, sonuç bölümleri bulunur ve haber, 5N 1K kuralına göre işlenir. Haberle ilgili görsellere yer verilir. En önemli ve en ayrıntılı haber, kapak konusunu oluşturur.

Dergi haberlerinde güncel olaylar işlenebileceği gibi güncelliğini yitirmeyen konular da ele alınabilir. Haberde konuyla ilgili görüşmelere, uzman görüşlerine, araştırma ve anket sonuçlarına, analizlere yer verilebilir. Dergi haberciliğinde dil ve anlatım hitap edilen kitleye göre belirlenir.

Dergi haberciliği, uzmanlık gerektiren bir alandır. Haberi hazırlayacak olan muhabir; konu ile ilgili araştırma, inceleme, görüşme vb. hazırlıklar yapar. Dergi haberciliğinde çok sayıda haber yayımlamak değil haberleri, araştırma-inceleme dosyaları şeklinde ve ayrıntılı olarak yayımlamak esastır.

Sekiz Pasifik Adası Sulara Gömüldü başlıklı dergi haberinde denizlerin yükselmesi sonucu sulara gömülen sekiz Pasifik adasından söz edilmektedir. Haberi oluşturan unsurlar, 5N 1K kuralına göre düzenlenmiştir. Bir araştırma sonucu hazırlanan haberde konuyla ilgili uzmanların görüşlerine yer verilmiş, hitap edilen kitleye göre bir dil ve anlatım tercih edilmiş, destekleyici unsur olarak görsel kullanılmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Haber metinlerinde kullanılan resim, karikatür, fotoğraf, çizim, grafik, tablo, diyagram, istatistiksel veri gibi unsurların metin türüyle ilişkisi ve metne katkısı ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:

2. Sekiz Pasifik Adası Sulara Gömüldü başlıklı dergi haberini 5N 1K kuralına göre değerlendiriniz.

  • Cevap:

3. Metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Haberin amacını ve odak noktasını belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Sekiz Pasifik Adası Sulara Gömüldü adlı metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

  • Cevap:

6. Metindeki bilgiler, düşünceler arasındaki tutarlılığı ve konu akışındaki uyumu değerlendiriniz.

  • Cevap:

7. Haberdeki ters piramit tekniğinin bölümlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

Etkinlik

a. Edebiyat, bilim, teknoloji, mimarlık, fotoğraf, tarih, coğrafya, kişisel gelişim gibi alanlarda yayımlanan dergilerden birinde çıkan bir haber metni okuyunuz.

  • Cevap:

b. Okuduğunuz metni haberin bilgi kaynağı, doğruluğu, görsel unsurlarla desteklenip desteklenmediği, 5N 1K kuralına göre düzenlenip düzenlenmediği; haberde konuyla ilgili görüşmelere, uzman görüşlerine, araştırma ve anket sonuçlarına, analizlere yer verilip verilmediği vb. açılardan değerlendiriniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 247 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!