Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 264 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

hirde bundan büyük selâtin camii yoktur. Kalabalık olduğunda 20 bin adam alır. Tamamen taş yapıdır ve tamamı kurşun örtülüdür. Ama avlusu yoktur, ancak kıble kapısından taşra taş merdiveninin iki tarafında yan sofaları vardır. Ve sol tarafta bir minaresi var.

Germiyanoğlu Camii ve İshak Fakih Camii: Tabaklar içinde olduğundan Tabakhane Camii derler. Kârgir ve sağlam yapılardır, üzerleri kiremit örtülüdür. Ve merdiven ile çıkılır, iki katlı ve avlusuz camidir ama cemaati çoktur.

Yeni mahallede Hüseyin Paşa Camii gayet dinlendirici, süslü ve aydınlık yerdir. Avlusunda büyük çınarlar göklere baş çekmiştir ve gayet iç açıcıdır. Kurşun örtülü tatlı camidir.

Yukarı kalede Germiyan Sultanı Süleyman Han Camii.

Meydan mahallesinde Bey Camii, kârgir kubbe kurşun ile örtülü aydınlık bir camidir.

Emir Şeyh tekkesi Camii, kurşunsuz camidir. Tanınan ve bilinen camiler bunlardır.

Kütahya şehrinin beğenilenleri: Bütün evlerinin yüzleri kuzey tarafa bakar olduğundan havası tatlıdır. Kısacası kaynak suları da gayet tatlıdır. Gayet yaylak yer olmak ile bağları yoktur, lâkin bahçeleri çoktur. Üzümü olur ama lezzetli olmadığından fazla beğenilmez. 24 çeşit armudu sicillerde yazılıdır. 7 çeşit sulu ve iri kirazı olur.

Kütahya paçası Arap ve Acem’de meşhur, beyaz, berrak ve lezzetli ilik gibi paçası olur. Tandır kebabı ve kirdesi meğer Bursa’da ola.

Ve kâse, fincan, çeşit çeşit maşrapa ve testileri ile çanak ve tabakları bir diyara mahsus değildir. Ancak İznik kâseleri de ünlüdür.

Bu şehrin içinde ve dışında binden fazla zülâl suyundan nişan verir hayat pınarları kayalardan doğup temmuz ayında buz parçası gibi suları var ki, içen hayat bulur. Ondan dolayı halkının yüzlerinin renkleri kırmızımsı olup sağlam bedenli halkı vardır. Her bir kaynaklarının hekimlerin sözüne göre birer özelliği vardır. O kadar rahat sindirilir sulardır ki, bir adam, bir kuzuyu yalnız başına yiyebilir. Ulu Cami önünde Germiyanoğlu’nun imareti içindeki âbıhayattan içen canın canı sıkılmaz ve hafakanı Allah’ın emriyle def olur, gayet denenmiştir.

Nice bin eski iş yapılar var ki, övülmesinde dil kısa kalır.

Halkı gayet garipleri sever, gayet cesur ve yiğit kavimdirler. Beyt:

Ey Firâkî şehrimiz şahin yuvasıdır bizim Anın içün anadan doğanımız şehbâz olur

Suyunun ve havasının tatlılığından güzellerine nihayet yoktur. Gayetle çoktur ki, onların hakkında nice kasideler, penç beyt ve şehr-engizler [övgüler] etmişlerdir. Gerçi Anadolu’da Türkistan vilâyettir ama âlimleri, fazılları ve şairleri gayet çoktur. Zira halkı safa ve zevk ehlidirler. Üzüntü ve sıkıntıdan uzaktırlar. Çocukları gayet edepli ve erişkin olurlar. Maarif erbabı yurdudur. Bütün halkı fukara dostudur. Asker sınıfı ise saba gibi seğirten atlara binerek avlanmaya düşkündürler. Ellerinde ve pazılarında atmaca, balaban ve şahinler ile ve eğitimli köpekler ile daima avlanmaya giderler.

Giyecekleri baştan aşağı çuka ferace ve kontuştur. Ve kadınlarının çoğu başlarına altın ve gümüş tas takke giyip üzerlerine çuka ve beyaz câr bürünürler. Ayaklarına kadife çakşır üzere sarı çizme giyerler. Ve gayet edeplice gezerler.

Yiyecek ve içecekleri gayet ucuzdur. Hatta bir okka has ve beyaz ekmek bir kuşgözü akçeye, bir okka koyun eti iki akçeye ve sığır eti bir akçeye ama ciğer üç akçeyedir. Beyaz ekmeği meğer Kerkük şehrinde ola. Bir at yemi bir akçeyedir. Gayri şeyleri de bu gibi boldur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 264 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!