Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 269

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 269 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 269

açarak tunç burunlu sivri göğsüyle, tıpkı yan bordaları şişkin bir gemi gibi suları itiyor ve iki tarafına suları akıtarak yürüyor gibi. Bizimle beraber şehir de arkamızdan gelmektedir. Sanki vapurumuz duruverse Belgrad bize yetişiverecek. Duruşuna bile yürüyüş veren bu beldeyi çok sevdim.

KALEMEYDANI

Yalnız ismiyle değil cismiyle de kendi malımız. Vakıâ oraya çiçekli hendese halinde yeni bir park yapmışlar, toparlak bir burç üstünde Cermen âbidesi gibi yeni bir bina oturtmuşlar; ötede yeni bir müze, beride yeni bir heykel; fakat ben kendi eski evimdeyim. Şu yosunlu duvarlarla dört yüz sene konuştuk. Derin bir göz gibi bakan şu yarı gömülü kalın kapı yirmi Türk neslinin doğup büyüdüğünü gördü. İçi topraktan çok hâtırayla dolu şu hendek dört asırlık bir uçurumdur. Mazi, serin bir hava esişiyle ciğerlerimi şişiriyor ve tarih sıcak bir kucak gibi.

İstanbul surları nasıl iki yan duvarları iki denizle çevrili ve kaidesi iki katlı bir duvara dayalı bir müsellesse Belgrad kalesi de iki yanı iki nehre güvenen daha küçük bir müsellesti. Yalnız suyu tuzlu büyük müsellesin içine bütün orta zaman çömelip çevrelenmişti. Suyu tatlı küçük müselles de Avrupa’ya bir kilit gibi takılıdır. İstanbul’u alan üç yıl sonra burayı da almaya geldi. Bin yılı kapayan kılıç Avrupa’nın kapısını açacak.

Sahi; Belgrad’ın İstanbul’a ne tuhaf bir benzeyişi var: Yeşil ağaçlar arasından yükselen kuleleri ve burçlarıyla şu Kalemeydanı’nın uzanışı Sarayburnu’dur. Soldaki durgun Sava Haliç gibi. Yukardan akıp gelen Tuna Boğaziçi’dir. Birleşen iki nehrin sağdaki geniş büküntüsüne daralmış Marmara diyebilirsin. Karşıdaki Jemun birdenbire mamurlaşıvermiş bir Üsküdar’ı andırıyor. Hattâ aradaki şu küçük ada, binası kaldırılmış ve yeri genişletilmiş bir Kızkulesi’dir. Mademki her şey her şeye benziyor, hani Beyoğlu deme, iyi ki yok.

Üç yıllık bir ara ile kuşattığımız bu iki beldenin birincisinde havan topunu icadetmiştik. İkincisinde uzun menzilli topu yarattık. Orada karanın kamburunu dolanan Türk güllesi, burada iki nehrin genişliğini aşıyor. Orada kalabalık donanmamız dört gemiyi yenememişti. Burada iki yüzlük filomuz düşmanın ona denk donanmasına yenildi. Orada atını denize süren delikanlı Fâtih’in burada hiddetten dudağı çatlıyor.

Ne yapalım yiğit Türk kaypak suya henüz alışamamıştır. Tekne ağır, yürümüyor; dümen hantal, çevirmiyor; yelken oynak, ele sığmıyor. Kımıldıyan su ile esen yel arasında şaşırıyoruz. Karanın kurdu, gemide koyuna döndü. Lâkin ne zarar, yalnız iki nesil; Barbaros zamanında gemiye küheylân gibi bineceğiz. Fırtınalar cümbüşümüz, denizler sahramızdır. Yelkeni yele, rüzgârı kamçı, dalgayı mahmuz gibi kullanış: Ezelden karayla karaydık, iki nesilde denizle deniziz.

Su tarafı kapatılamayınca, İstanbul gibi, burası da karadan hücumla alınacak. Orada Yeniçeri Hasan burca şafak gibi bayrak dikti, burada Yeniçeriağası Hasan kanlı şafak gibi burç dibine seriliyor. Yüz bin saranla seksen bin dayanan. Fakat içteki bir, beştir; dıştaki beş de bir gibi. Yüksek ve yalçın duvar, geleni on defa küçültüp iteni on defa büyültüyor. Seksen binin ok ve kurşun yağmuru. Dirinin üstüne ölüm sağnak halinde inmektedir ve tabaka tabaka ölüm dirinin altına basamak basamak seriliyor. Diri, ölümü merdiven yaparak tırmandı: Belgrad alınmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 269 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!