Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 274

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 274 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 274

Mercan, boş denizde nasıl balık tutsun! Balık tutsaydı kalın iplikten oltaları, mantarları eskilikten kapkara olmuş pareketesi böyle fakir mi olurdu Mercan’ın? Ağı yokmuş diye kızdık. Binlerce liralık ağ ne gezer Mercan’da? Ürün vermiyen Ege’de ağdan ne fayda? Geçen yıl balık tuttuk, ama kuş uçmaz kervan geçmez Cova’da tuttuk. Bodrum’dan Kuşadası’na kadar balık yüzü görmedik. Orada da kıyılar bomboş, kurutmuşuz denizleri. Biz yalnız toprakların değil, denizlerin bile hakkından geliyoruz.

Ayvalık’ta Teoman Madra ile İlter Doğan’ı görecektik. Onlar size bölgenin bütün turistik sırlarını açar demişlerdi. Hoş Ayvalık kendi iç turizmini kurmuş geliştirmiş bir şehir. Sayısız plâjları, tepelerinde Rumlardan kalma kilise ve manastır harabeleri ile adacıkları, ünlü Çamlık sayfiyesi ile Ayvalık’ta bir bolluk, bir zenginlik havası esiyor. Zeytinyağ ve zeytinyağcılığın merkezi. Ama Türkiye’nin birçok bolluk bölgelerinde olduğu gibi burada da rahatsızlık veren bir dengesizlik var. Şehrin kendisi çirkin, irili ufaklı yapıları gelişi güzel serpilmiş, Ayvalık zenginleri hep

Çamlık’ta oturuyorlar. Çamlık’ın villâları, gazinoları, yolları ve hele kocaman çamları bizim Büyükada’yı da geride bırakacak gibi, buna karşılık Rumların Ayvalık’ta oturduğu zamanlar asıl sayfiye yeri olan Cunta, bugünkü adıyla Alibey Adası kendi haline bırakılmış, harap ve perişan. Bir turizm derneği kurulmuş, ama şehirde bir kart postal bulamıyorsunuz daha. İyi otelleri varmış, ama Çamlık’ta oturan şık kadınlar Ayvalık’ın az çeşitli eşya satan dükkânlarında alış veriş etmezler herhalde. Her taşra şehrinde, son zamanlara kadar Ankara’da bile görülen bu hal

Türkiye’nin acı gerçeklerinden biridir: taşra şehrinin zengini dışarda yaşar, dışarda eğlenir, dışarda giyinir, kısacası dışarda harcar parasını. Kendi şehrine bu paranın binde birini harcamaz, bu yüzden de şehrinin kalkınması ile kendi varlığının artması arasında gözle görülür hiçbir orantı yoktur. Amerikalarda, Avrupalarda okumuş delikanlıları, Paris’te ya da İstanbul’da giyinen hanımları şehrin bir bakıma yabancısıdırlar, hoş halk bunları yabancı da saymaz, kendisi ile ağaları arasında bu yüzyıllardan beri alışageldiği ayrılığı olağan görür. Oysa bu, Türkiye’de toplumsal dertlerin en büyüğüdür. Ayvalık’ın zenginleri Çamlık’ta yaptırdıkları güzel villâlara bakılırsa Ayvalık’ta yaşıyorlar hiç olmasa. Bu da övülmeye değer.

Akşam güneşinde Çamlık’ın ağaçları arasında gezerken kara kara düşünüyordu mavi yolcular. Öğleden sonra öyle bir rüzgâr çıkmıştı ki dalgalar koylara bile yanaşmamıza izin vermiyordu. Ertesi günü nasıl yola çıkacaktık? (…)

“Bu fırtına ne kadar sürer?”
“Belli olmaz, hava belki yarın diner,
belki bir hafta on gün böyle gider.
Zaten bu sene hep böyle gitti”

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 274 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!