Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 275

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 275 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 275

Hasan Kaptan bu sözleri denizcilere has rahatlıkla söylüyordu.

“Aman Kaptan, bir hafta sürerse, biz ne yaparız?”

“Evvel Allah, biz sizi gezdiririz, hiç merak etmeyin. Bir hafta emrinizdeyiz”

Evet, bir haftalık tutmuştuk motoru, ama o hafta ya Ayvalık’tan çıkamazsak, ne olacaktı pazarlığımız? Çamlar arasında esen yelin uğultusu kıyamete kadar yankılanıyor gibiydi. Hiç iyi başlamamıştı bu yolculuk. (…) Yolculuğumuzun geleceği hakkındaki kuşkularımızı dağıtmak için bir şiir tartışmasına daldık; saat ikiyi geçiyordu motora vardığımızda. İlk gece ambarda yatanlar tahta kurusundan uyuyamamışlardı. Herkes güverteye fırlamış yatağını sermeye uğraşıyordu. Kimisi iskeleye taştı. Üşümemek için yün hırkaları üst üste geçiriyorduk, başımıza atkılar sarıyorduk. İskeleden Nahit Hanım’ın kahkahası çınladı:

“Herkes yatmak için soyunur, biz giyiniyoruz!”

Bu sözler arka güverteden, ön güverteye kanatlandı epey gülüştük. Ay bir yanı hafif kırılmış bir tabak gibi kurulmuştu karşımıza.

“Bak, bak, dedi Melih, ay bu gece sallanıyor, her gece sallanmaz.”

Daha da yaygın bir kahkaha selâmladı bu şakayı. Kimsenin uykusu yoktu. Konuşmalar küme, küme süregidiyordu. Rüzgârda ses duyurmak için bağrılıyordu alabildiğine. Açık havada kim kime dum duma. Güvertenin bir yanından bir horultu yükseldi, iskeleden de perde perde horultular gelmeye başladı. Gökte yıldızlar tek tük, güney denizlerinin tatlılığı da yok. Ah, ne etmiştik de Cova’ya gitmemiştik gene! Homeros, İlyada çelmişti aklımızı. Ya hiç çıkamazsak Troya kıyılarına kadar, ne olacaktı halimiz? On gün esmeye kararlı inatçı bir yelin kaba saba uğultusu karşılık verdi bu düşüncelerime.

Sabahın beşinde gözümü açtığım zaman Hasan Kaptan’ı çok kararlı gördüm:

“Hadi, kalkın, kahvaltı edecekseniz edin, diyordu, çünkü Dolap Boğazı’na kadar bir uzanacağım, çıkıp çıkamayacağımızı orda görürüz”

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Azra Erhat, gezi yazısı türündeki Mavi Yolculuk adlı metinde gezip gördüğü Ayvalık’ı ve çevresini tanıtmış; iyi bildiği deniz kültürünü yansıtmıştır. Yazar, gezdiği yerlerin doğal güzelliklerini anlatarak okuyucuda bu yerleri gezip görme isteği uyandırmayı amaçlamış; yöre ve yöre insanıyla ilgili bilgi verirken kişisel duygu ve düşüncelerini de belirtmiştir. Bugünü anlatırken yer yer tarih ve mitolojiye gönderme yapmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Gezi yazılarında ön araştırma yapma, gözlem yapma, not alma, fotoğraf çekme, önemli ve ilginç noktaları tespit etme ve betimlemelerden yararlanma gibi unsurların etkisini değerlendiriniz.

  • Cevap:

– Gezi yapmaya karar verdiğimiz yerle ilgili nereler gidilmeli, görülmesi gereken yerler nerelerdir gibi mutlaka bir ön araştırma yapmak gerekir, gidilecek yerlerin iklim koşullarıyla ilgili bilgi sahibi olmak da çok önemlidir.

– Yazıda anlatılacak yerlerin eksiksiz ve başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılabilmesi için mutlaka çok iyi gözlemlerin yapılması ve notların alınması gerekir. Ayrıca yazıda kullanılmak üzere anlatılan yerlerin fotoğraflarının çekilmesi yazıda görsel materyal kullanmak adına çok önemlidir.

– Yapılan gözlemler sonucunda elde edilen bilgilerin önem sırasına göre sıraya sokulması yazının ilgi çekiciliği açısında önemlidir. Yapılan gözlemler en başarılı şekilde etkileyici betimlemeler yapılarak okuyucuya aktarılır.

2. Resim, karikatür, fotoğraf, çizim, grafik, tablo, diyagram, istatistiksel veri gibi unsurların gezi yazısı türüyle ilişkisini ve metne katkısını değerlendiriniz.

  • Cevap: Bu şekildeki ilgi çekici ve bilgilendirici görsel unsurlar metnin hem ilgi çekiciliğini hem de inandırıcılığını artırır.

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 275 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!