Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 69

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 69 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 69

Etkinlik

a. İncelediğiniz metinlerden hareketle bir hikâye yazınız.

  • Cevap:

KÜÇÜK KAHRAMANIN BÜYÜK CESARETİ

Bir zamanlar, yeşil tepelerle kaplı bir köyde, Ali adında küçük bir çocuk yaşardı. Ali, her zaman köyün kahramanı olan büyük dayısı Mehmet’i hayranlıkla dinlerdi. Mehmet, köyü birçok tehlikeden korumuş ve herkesin saygısını kazanmıştı. Ali, dayısının ayak izlerini takip etmek istedi ama henüz kendisinde kahramanlık yapacak kadar büyük hissetmiyordu.

Bir yaz günü, köylerine bir haber geldi. Ormanın derinliklerinde, büyük bir yangın patlak vermişti. Rüzgarın etkisiyle yangın hızla köye doğru yaklaşıyordu. Köy halkı korku içindeydi, çünkü yangını söndürmek için gerekli ekipmanları ve kaynakları bulmaları gerekiyordu.

Mehmet, hemen köyün liderlerinden biri olarak göreve başladı. Ancak yangın çok hızlı yayılıyordu ve her an köye ulaşabilirdi. Ali, dayısını izlerken, içinde bir şeyler hareket etti. Bir kahraman olmak istediğini hissetti.

Ali, cesaretini topladı ve dayısının yanına gitti. “Dayı,” dedi, “Ben de yardım edebilirim. Ne yapabilirim?”

Dayısı Mehmet gururla gülümsedi ve Ali’nin eline bir su dolu kovayı verdi. “Ali,” dedi, “Sen de büyük bir kahraman olabilirsin. Su taşıyarak yangını söndürmeye yardım edebilirsin.”

Ali, su dolu kovayı alıp dayısının yanına katıldı. İkisi de yangının önüne geçip alevleri söndürmeye başladılar. Diğer köylüler de Ali’nin cesaretini gördüler ve ona katıldılar. Birlikte çalışarak yangını kontrol altına aldılar.

Nihayet, günler süren çaba sonucu yangın tamamen söndürüldü. Köyleri tehlikeden kurtarılmıştı. Ali, dayısı Mehmet’in yanına gitti ve ona teşekkür etti. “Senin sayende kahramanlık nasıl yapılırı öğrendim, dayı,” dedi.

Dayısı Mehmet gülerek Ali’yi kucakladı. “Kahramanlık, cesaret ve yardımlaşma ile ilgilidir,” dedi. “Sen de bir kahraman oldun, Ali. Ve unutma, kahramanlık her yaşta başlar.”

Ali, o günün sonunda kendisini küçük bir kahraman olarak hissetti. İçindeki cesareti bulmuştu ve artık büyük bir kahraman olabilirdi.

b. Yazdığınız metinleri çeşitli araç ve yöntemlerle (sınıf panosu, okul panosu, dergi, gazete, sosyal medya vb.) sergileyiniz.

Not: Hikâye yazma çalışmalarının dışında, incelediğiniz metinlerden edindiğiniz düşünce ve izlenimleri konu alan farklı türlerde de yazma çalışmaları yapabilirsiniz.

  • Cevap:

1. Etkinlik

a. Hikâyeden (Ömer Seyfettin’in Diyet, Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye adlı eserleri gibi) uyarlanmış bir film izleyiniz.

  • Cevap: Sarı Mercedes (1992) Adalet Ağaoğlu tarafından bir yol hikâyesi olan Fikrimin İnce Gülü eserinden yayınlanmış yapıttır.

b. Filme konu olan hikâyeyi okuyunuz.

  • Cevap: Film, uzun bir mücadele sonunda Almanya’ya işçi olarak gitmeyi başaran ve orada azimle çalışıp kazandığı bütün para ile Mercedes marka bir araba alan Bayram’ın Almanya’dan Türkiye’ye gelirken yaşadıklarını anlatır. Sevdiği kızla evlenebilmek için köyüne doğru çıktığı yolculuk boyunca başına gelen tatsızlıklara ek olarak, yolun sonunda geçmişinde yaptıklarının sonuçlarıyla da karşılaşacaktır.

c. Film ile hikâye arasındaki farkı değerlendiriniz.

  • Cevap:  Hikayede ayrıntılı bir şekilde anlatım yapılırken filmde, filmin süresinden dolayı, mümkün değildir. Hikayede karakterler okuyucunun hayal gücüne bağlıdır, filmlerde ise karakterler canlı bir şekilde karşımıza çıkar.

2. Etkinlik

Kan Kalesi adlı metinde geçen “âdem, fariğ, giriftar, naçar, Şah-ı Merdan” kelimelerinin doğru telaffuzuna yönelik çalışmalar yapınız.

  • Cevap: “âdem, fariğ, giriftar, naçar, Şah-ı Merdan” kelimelerinin telaffuz çalışmasını sizler yapabilirsiniz.

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 69 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!