Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 125

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 125 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 125

Miskin eşek, öküzlerle kendi durumu karşılaştırıp aradaki bu çelişkili duruma bir anlam veremez ve bilge eşeğe giderek sorusuna cevap arar. Bilge eşek:”Onların başlarına devlet tacı konuldu, içlerine ve dışlarına et ve yağ doldu. Bizim ise ulu işimiz odun taşımaktır. İçimizi yakan da o aşağılık, değersiz şeydir.” dedi. Bilge eşeğin yanından ayrılan miskin eşek: “Ben de gideyim buğday işleyeyim, yazı kışı o işte geçireyim “dedi.

Gezerek gördi bir gördi bir gögermiş ekin
Sanki dutardı ol ekin ile kin

Işk ile değdi girdi işlemeğe
Gâh ayaklayu gâh dişlemeğe

Arpa gördi gögermiş aç eşek
Buldı cân derdine ilâç eşek

Eyle yidi gök ekini terle
Ki gören dir zihî kara tarla

Yiyürektoydı karnı çağnadı
Yuvalandı vü biraz ağnadı

Başladı ırlayup çağırmağa
Anup ağır yükin ağırmaga

Eşeğin sesini duyan tarla sahibi koşarak gelir, tarlasının durumunu görünce ah eder. Eşeğe söver, sövmekle yetinmez, elindeki değnekle eşeği döver, ardından da eşeğin kuyruğunu ve kulağını keser. Canı yanan eşek kaçarken bilge eşeğe rastlar.

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

ağnamak: Debelenmek, avâze: Bağırmak, bigi: Gibi, çağnamak: Şarkı söylemek, çatlu: Çatılmış, çün: İçin, dervâze: Şehir kapısı, enek: Çene, fakr: Yoksulluk, feragat: Dinlenme, işsizlik, har-ı rû- bâhılilki gibi kurnaz eşek, hilkat: Yaratılış, himâyet: Korumak, hoşdil: Gönlü hoş. ıssı: Sahibi. ışk: Aşk. inayet: İyilik, katı: Pek, çok. kısu: Eziyet, menzil: Yollardaki konak yeri, nâgâh: Ansızın, nizâr: Zayıf, cılız, sûretlü: Bu hâlde, sünük: Kemik, şekl: Şekil, görünüş, şikeste: Kırık, tamar: Damlar, tan: Acayip, tuhaf, tefekkür etmek: Düşünmek, tü: Tüy. vü: Ve. yağır: Hayvanların sırtlarındaki ve arkalarındaki yara, zshl: Ne garip.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 125 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!