Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 159

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 159

6. Yaban ile Dokuzuncu Hariciye Koğuşu romanlarının anlatıcılarını belirleyip romanlardan alınan aşağıdaki parçalarda kullanılan bakış açılarını tablodaki ilgili yerlere yazınız.

  • Cevap:

7. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romanın dil ve anlatım özellikleri hakkında bilgi veriniz.

  • Cevap:

– Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Cumhuriyet Dönemi’nde yazılmış bir romandır ve bu dönemin dil ve anlatım özelliklerini yansıtır. Romanda genel olarak sade, anlaşılır bir dil kullanılmıştır.

– Romanın başkahramanı olan hasta çocuğun psikolojik durumunu ortaya koymak için sık sık ruhsal betimlemelere yer verilmiştir.

– Anlatma, diyalog, iç konuşma gibi teknikler kullanılmış ve ağırlıklı olarak kahraman bakış açısından yararlanılmıştır.

8. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romandaki millî ve manevi değerleri belirleyiniz.

  • Cevap:

– Hasta çocuğun Paşa ve Doktor Ragıp’ın Fransızca hayranlığından hoşlanmaması milli bir değer olarak değerlendirilebilir.

– Hasta çocuğun her türlü eskilik ve bakımsızlığına rağmen mahallesi ve evine karşı duyduğu sevgi de metinde geçen bir manevi değer olarak değerlendirilebilir.

9. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romanda hasta gencin ruh hâli ile oturduğu semt arasında nasıl bir ilişki kurulmuştur?

  • Cevap: Romandaki başkahramanımız olan hasta çocuk oturduğu semtteki evleri de eskilik ve bakımsızlıklarından dolayı hasta görmekte, kendisiyle yaşadığı semt arasında bir özdeşlik kurmaktadır. Zaten bu durumu “Onları seviyorum çünkü onlarda kendimi görüyorum.” diyerek dile getirmiştir.

10. Peyami Safa ile Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nun kahramanı hasta gencin benzer özelliklerinden hareketle yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap:

– Dokuzuncu Hariciye Koğuşu otobiyografik bir romandır. Romandaki hasta genç aslında Peyami Safa’yı temsil etmektedir zira yazar da çocukluğunda benzer bir rahatsızlık yaşamıştır.

– Bundan hareketle her edebi metnin, ortaya koyucusundan izler taşıdığını söyleyebiliriz. Yazarın ruh hali  geçmiş yaşantısı, sosyal çevresi bir şekilde edebi metinlere yansır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 159 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!