Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 160

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 160 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 160

NÖTRE DAME’IN KAMBURU

Hemşire Gudule (Güdül) 16 yıl önce güzel bir kız çocuğu dünyaya getirmiş fakat bebeği çalınmış, yerine çirkin bir erkek bebek bırakılmıştır Beşikteki bu çocuk anlatılamayacak derecede çirkin ve de kamburdur Hemşire Gudule onu Nötre Dame Kilisesi’nin kapısına bırakır.

Claude Frollo (Kılode Folu) ismindeki rahip katedralin önünde bulduğu bu çirkin bebeğe Fransızcada “eksik, tamamlanmamış” anlamına gelen Quasimodo (Kuazimado) ismini vermiştir Rahip Claude Frollo, Ouasimodo’nun manevi babasıdır. Ouasimodo yaşı ilerledikçe daha da çirkinleşir Rahip Claude Frollo ona katedralde zangoçluk görevini verir Ouasimodo çan kulesinde yaşamaya başlar, kimseye görünmemek için kuleden inmemektedir. Zamanla çan sesleri sonucu kulakları sağır olur.

rallar Günü ve Deliler Bayramı’nın kutlandığı gün Ouasimodo en çirkin insanın seçiminin yapıldığı yarışmada birinci seçilir. Yarışmayı kazanan Ouasimodo’nun başına papalık tacı giydirilir, eline de papalık asası verilir. Ouasimodo, bir tahta konularak Paris sokaklarında gezdirilir. Ouasimodo’yu gezdiren insan kalabalığı Greve Meydanı’na geldiğinde güzel bir kadın olan Esmeralda (Esmeralda) meydanda dans etmektedir. Meydandaki herkes onu izlemeye başlar. Esmeralda’yı gören Ouasimodo ona âşık olur.

Esmeralda hemşire Gudule’ün çalman kızıdır. Geçmişiyle ilgili herhangi bir bilgiye sahip değildir. Geçmişiyle tek bağı, boynuna astığı bir bebek patiğidir. Onun sayesinde bir gün annesini bulacağını ummaktadır.

Ouasimodo’nun peşi sıra meydana gelen Rahip Frollo, Esmeralda’yı görünce ona ilgi duymaya başlar.

Ouasimodo, Esmeralda’yı kaçırma planları yapmaya başlar. Rahip Frollo ona yardım edeceğini söyler. Esmeral- da’yı Ouasimodo’nun elinden almanın kolay olduğunu düşünmektedir.

Ouasimoda ile Rahip Frollo, Paris’in karanlık sokaklarından birinde Esmeralda’yı kaçırmaya çalışırken muhafız bölüğü yüzbaşısı rast gelir ve Esmeralda’yı kurtarır. Ouasimodo ve Frollo kaçar. Gece karanlığında Ouasimodo’yu tanırlar. Ouasimodo yakalanır, çarmıha gerilir, kırbaçlanır. Sırtı kan içindedir. Kendisini seyredenlerden su ister fakat meydandakiler su vermedikleri gibi bir de onunla alay ederler. Suyu Esmeralda getirir. Ouasimodo gözyaşlarını tutamaz.

Rahip Frollo hâlâ Esmeralda’yı sevmektedir. Esmeralda kendisini kurtaran yüzbaşıya âşık olur. Rahip Frollo, yüzbaşıyı ortadan kaldırmak için plan yapar. Rahip Frollo’nun amacı yüzbaşıyı öldürmektir. Frollo, yüzbaşıyla Esme- ralda’nın buluşmalarını sağlar. Bu sırada yüzbaşıyı bıçaklar ve kaçar. Suç Esmeralda’nın üzerinde kalır. Esmeralda idama mahkûm edilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 160 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!