Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 161

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 161

Ouasimodo, idam edilmek üzere kilisenin önüne getirilen Esmeralda’yı sarkıttığı iple kaçırır ve kilisede saklamaya başlar. İnanışa göre kiliseye saklanan kişi katil de olsa tutuklanamamaktadır.
Aşağıdaki parça Esmeralda’nın idam edilmek üzere kilisenin önüne getirilmesinin anlatıldığı bölümden alınmıştır.
Kilisenin tam ortasına düşen büyük kapının önüne gelince araba durdu. Muhafızlar iki yana sıra oldular. Kalabalık sessizleşti. Bu heybetli ve kaygılı sessizliğin ortasında, büyük kapının iki kanadı, sanki kendiliklerinden açılıyormuş gibi, menteşelerinin üzerinde döndüler. Açılırken de kaval sesini andıran ince bir gıcırtı çıkardılar.
O zaman derin kilisenin içi, bütün uzunluğuyla göründü. Binanın her yanı loştu, yasa bürünmüş hâldeydi. Yalnız ta uzakta, büyük mihrabın önünde birkaç mumun ışıldadığı görülüyordu. Kilisenin kapısı, göz kamaştırıcı bir ışıkla parıldayan meydanın ortasında, bir mağaranın ağzını andırıyordu. Ta dipte, kubbenin loşluğu içinde hayal meyal gümüş bir haç seçilmekteydi. Haç, tavandan kilisenin zeminine kadar inen siyah bir kumaşın önüne yerleştirilmişti. Kilisenin içinde kimseler görünmüyordu. Ancak koroya mahsus yerin hemen önündeki ilk sırada birkaç papazın başlarının kımıldadığı belli belirsiz bir tarzda seçilmekteydi. Tam büyük kapı açıldığı sırada kilisenin içinden kalın, yüksek ve monoton birtakım seslerin söylemekte oldukları bir dua işitildi. Bu dua ölüm mahkûmlarının üzerine kesik kesik parçalar hâlinde düşüyor gibiydi.
Karanlıklar içinde kaybolmuş birkaç ihtiyarın söyledikleri bu ilahi, Ölüler Duası’ydı. Duanın her cümlesi parlak güneşin altında duran baharın ılık havasının okşadığı Esmeralda’nın, bu gençlik ve hayat dolu güzel yaratığın üstüne bir kefen gibi çöküyordu.
Halk huşu içinde duayı dinlemekteydi.
Şaşkın bir hâlde olan zavallı kız, kilisenin loş derinliklerine baktıkça görme, düşünme yeteneklerini kaybeder gibi oluyordu. Soluk dudakları dua ediyormuş gibi kımıldamaktaydı. Celladın yamağı arabadan inmesi için yardım etmek üzere yaklaştığı zaman kızın alçak sesle hep Phoebus (Fibes) adını tekrarladığını işitti.
Esmeralda’nın ellerindeki bağları çözdüler. Keçisini de çözdüler, ikisini birden arabadan indirdiler. Keçi nihayet hürriyetine kavuştuğu için neşeli neşeli melemekteydi. Esmeralda’yı sert kaldırım taşları üzerinden yalın ayak yürüterek kapının önündeki merdivenin ilk basamaklarının dibine getirdiler. Boynuna sarılmış olan ip de peşi sıra sürükleniyordu. Bunu gören, kızın arkasından bir yılanın ilerlediğini sanırdı.
Rahip Frollo, Esmeralda’yı Quasimodo’nun elinden almak için serserilerle anlaşır; Serseriler, Esmeralda’yı almak için Ouasimodo ile çatışırlar. Rahip Frollo fırsattan yararlanarak Esmeralda’yı kaçırır. Onu idam edileceği Palace de Gröve’e götürür. Esmeralda’ya kendisine teslim olursa onu ölümden kurtaracağını söyler fakat Esmeralda kabul etmez. Rahip Frollo onu cezalandırmak için yıllar önce kızı kaçırılan hemşire Gudule’ün hücresine atar. Hemşire Gu- dute, Esmeralda’yla boğuşurken Esmeralda’nın boynundaki patiği görür ve onun kendi kızı olduğunu anlar. Hemşire Gudule, onu kurtarmak için çok mücadele eder fakat başaramaz. Esmeralda idam edilir.
Ouasimodo Rahip Frollo’yu kilisenin balkonundan aşağı atar. Rahip ölür. O günden sonra da Ouasimodo ortadan kaybolur.
Sonraki Kral 8. Charles (Şarl) döneminde, suçluların cesetlerinin atıldığı mahzen açıldığında bir kadına sarılmış hâlde kambur bir erkek cesedi bulunur. Belli ki Ouasimodo burada Esmeralda’nın ölü bedenine sarılmış ve ölümü beklemiştir.

ETKİNLİK

Nötre Dame’ın Kamburu adlı metni Yaban ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı metinlerle tür, biçim, dil ve anlatım ile içerik bakımından karşılaştırınız.

 • Cevap:

Nötre Dame’ın Kamburu

 • Tür: Roman
 • Biçim: Düzyazı
 • Dil ve Anlatım: Sade bir dil, ilahi bakış açısı, yoğun betimlemeler.
 • İçerik: Düzyazı

Yaban

 • Tür: Roman
 • Biçim: Düzyazı
 • Dil ve Anlatım: Sade bir dil, kahraman bakış açısı, yer yer diyaloglar ve iç konuşmalar.
 • İçerik: Düzyazı

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

 • Tür: Roman
 • Biçim:  Düzyazı
 • Dil ve Anlatım: Sade bir dil, yoğun psikolojik tahliller, kahraman bakış açısı; iç konuşma, bilinç akışı.
 • İçerik: Bireysel bir konu (hasta bir gencin ruh hali ve aşk)

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!