Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 189

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 189

Aşağıdaki bölümde cezasını çekmek üzere Alemdarın huzurundan ayrılmadan önce Bayburtlu Süleyman’ın Alemdar’a söyledikleri yer almaktadır.
SÜLEYMAN – Bir dakika Paşa! Bana Bayburtlu Süleyman derler. Bayburt’tan gelirim. Bir Anadolu kasabasından. Gelirken bir tek isteğimiz vardı. Devletimiz ve padişahımız efendimiz için serhat boylarında savaşmak. Kader bizi nerelere çıkardı.
Paşa! Rusçuk’tan gelirsin. Bir halk çocuğusun, duyarız. Sertsin, namuslusun, adilsin bunu bize karşı davranışında da görürüz. Vefalısın, sadıksın, açık sözlü ve dürüstsün. Bu velinimetin efendin Cennetmekân Selim Han’a bağlılığından belli olur.
Paşa! Köyümde rençperlik yapardım ben. Tohumu bilirim, toprağı bilirim. Tohumun çabasını, toprağın direncini bilirim. O ölüm kalım kavgasını bilirim. Her toprak her tohumu yaşatmaz Paşa. Biz ise toprağı yalnızca yaşattığı tohumdan göğerttiği filizden tanırız. Ya yaşamayanlar… Boğulanlar…Toprak altında çürüyenler…
Paşa! Bu toprak sana uygun toprak değil. Bize yaramadı, sana da yarayacağı yok, sağlıcakla kal. (Çıkar, diğerleri de onu takip eder. Bir süre sessizlik olur. Alemdar Paşa hareketsiz onun çıktığı kapıya bakmaktadır. Yüzü gergin ve soluktur…)
Alemdar Mustafa Paşa isyancıları cezalandırdıktan sonra Sened-i İttifak adıyla anılan anayasal nitelik taşıyan belgeyi yürürlüğe koydu. Anlaşmayı imzalayan ayanlara çeşitli haklar tanıdı. Nizam-ı Cedit’i yeniden kurdu. Başlattığı reform hareketleri hem sarayca hem deyeniçerilerce şüpheyle karşılandı. Ayşe Sultan, bir cariye olan Kamertap’ı, Alemdar Mustafa Paşa’yı zehirlemekle görevlendirdi. Alemdar Mustafa Paşa’ya âşık olan Kamertap, Ayşe Sultanin isteğini yerine getirmedi.
18 Kasım 1808’de yeniçeriler isyan ettiler, Alemdar Mustafa Paşa’nın kaldığı konağa saldırdılar. Sekbanların karşı koyması üzerine konağı ateşe verdiler. Saraydan beklediği yardım gelmeyince Alemdar Mustafa Paşa, bütün ısrarlarına karşın kendisini terk etmeyen Kamertap’la konağın bodrumundaki barut deposunu ateşleyerek içeri girmeye çalışan yeniçerilerle birlikte öldü.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 189 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!