Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 173

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 173 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 173

— Cemil, niçin karanlıkla yalnız oturuyorsun? diyordu.
O vakit titreyerek ayağa kalktı:
— Geliyorum anne!.. dedi ve hayatta bir umudu kalmamış bu çocuk, yavaş yavaş, bu siyah geceden, şu kendisini çekip almak isteyen yokluktan ayrılarak, varlığını daha güçlü bir şekilde çeken bu sese uyarak annesini izledi…

haftan berdûş: Aşırı süslü, şatafatlı, görkemli hulya: Tatlı düş, hayal. sözlerle dolu, eski biçim şiirler için kullanılan eski bir deyim.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar
Servetifünun Dönemi’nde Roman
Servetifünun (Edebiyatıcedide) Dönemi’nde roman türünün olgun örnekleri verilmeye başlanmıştır. Bu dönemde roman tekniğinde büyük bir ilerleme ve gelişme meydana gelmiştir. Servetifünun romanında “sanat için sanat” ilkesi doğrultusunda bireysel duygu ve sorunlar ele alınmış, realizm akımının etkisiyle betimlemeler işlevselleşmiş, yaşamdaki tezatlar (hayal-gerçek çatışması) başarılı bir şekilde yansıtılmıştır. Halit Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu; Mehmet Rauf’un Eylül adlı eserleri dönemin tanınmış romanlarındandır.
Mai ve Siyah, Türk edebiyatında teknik yönden Batılı düzeye ulaşan ilk romanlardandır. Yazar, bu romanda genel olarak realizm akımına bağlı kalmış; kişileri, mekânları gerçekçi ve işlevsel betimlemelerle şekillendirmiştir. Kahramanların iç dünyalarını, duygularını, izlenimlerini detaylı ve şiirsel bir anlatımla yansıtmıştır. Dönemin edebiyat anlayışlarının başarıyla yansıtıldığı romanın kahramanı Ahmet Cemil, Servetifünun aydınının karakteristik bir temsilcisidir. Roman kahramanının mavi bir gecede kurduğu hayallerin hiçbirinin gerçekleşmemesi sonucunda, siyah bir gecede İstanbul’u terk etmesi, adeta Servetifünuncuların “kaçma ve uzaklaşma” düşüncesini somutlamaktadır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Mai ve Siyah adlı metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

  • Cevap:

– Metnin teması hayal kırıklığıdır.

– Metnin konusu büyük hayaller kuran şair Ahmet Cemil’in umduğu başarıları elde edememesidir.

2. Metnin olay örgüsünü aşağıdaki tabloya yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 173 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!