Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 121

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 121

kendisini geriye atmış. Duman gökte bulutlara kadar yükselmiş ve denizin üstünü de kıyıyı da kaplayarak kalın bir sis vücuda getirmiş; sonra bu sis bir noktada sıkışıp toplanarak katı bir cisim hâline gelmiş ve bu cisimden de devlerin en irisinden iki kere daha yüksek bir cin teşekkül etmiş. Balıkçı böyle bir canavarı görünce kaçmak istemişse de uğradığı dehşetin tesiriyle olduğu yerde mıhlanıp kalmış.
Cin, ilk önce şöyle bağırmış:
-Süleyman! Ey ulu peygamber Süleyman! Affet, affet beni! Bir daha iradelerinize karşı gelmeyeceğim, bütün emirlerinize itaat edeceğim.
Balıkçı bu sözleri işitince biraz müsterih olmuş. Sonra cine hitap ederek:
-Ey yükselen ruh! Ne diyorsun, demiş. Allah’ın peygamberi Süleyman öleli on sekiz bin yıldan fazla oluyor!.. Fakat ne sebepten bu kabın içine kapatılmıştınız?
Cin:
– Dinle hikâyemi, diye cevap vermiş. Ben, Allah’ın iradesine karşı gelen asi ruhlardan biriyim. Diğer bütün cinler Allah’ın peygamberi Yüce Süleyman’ı tanıdılar ve ona itaat ettiler fakat ben kati olarak reddettim. O da beni bu bakır kabın içine hapsedip kapağını kendi mührüyle mühürledi. Mührün üstüne Ulu Tanrı’nın ismi hakkedilmiştir. Bunu yaptıktan sonra, kendisine itaat eden cinler, onun emri üstüne kabı denize fırlattılar. İşte (…) bunun içinde mahpusum. Hırsımdan yemin etmişimdir, eğer bir gün bir kimse beni kurtarırsa hiç insaf etmeden onu öldüreceğim ve ona bir lütuf olarak yalnız ölümlerden ölüm beğendireceğim. Artık hangi ölüm hoşuna giderse onu seçsin. İşte bunun için mademki bugün buraya sen geldin ve beni kurtardın, seni öldürmemi istiyorsan seç bakalım ölümünü!
Bu söylev balıkçıya dehşet vermiş:
– Ne talihsizmişim ki bugün buraya, bir nanköre bu kadar büyük bir hizmette bulunmağa gelmişim, diye haykırmış. Lütfedin, kerem edin, bu kadar mantıksızca yemin olur mu? Bundan vazgeçemez misiniz? Affedin beni, Allah da sizi affeder.
Cin:
– Hayır, diye cevap vermiş, muhakkak öleceksin; yalnız seni nasıl öldürmemi istiyorsan onu seç.
Mecburiyet insana akıl verir. Balıkçı bir hile düşünmüş ve cine:
-Mademki ölümden kurtulamayacağım, demiş, o hâlde Tanrı’nın iradesine boyun eğiyorum. Fakat ölümümün şeklini seçmeden evvel, Peygamber Süleyman’ın mührü üstüne hakkedilmiş olan Ulu Tanrı adına sizden bir şey rica ederim; soracağım suale cevap vermenizi.
-Ne soracaksan sor fakat çabuk ol!
-Gerçekten bu kabın içinde mi idiniz, bunu anlamak isterdim. Allah’ın ulu adına bunun için yemin etmeğe cesaretiniz var mı?
Cin:
– Evet, diye cevap vermiş, bu ulu ada yemin ederim ki bu kabın içindeydim, sözüm tamamıyla hakikattir.
Balıkçı cevap vermiş:
– Doğrusu ya, ben sözünüze inanamıyorum. Bu kap sizin bir ayağınızı bile içerisine alamaz; öyle iken nasıl olur da vücudunuz içerisine sığabilir? Bunu bana göstermezseniz asla inanmam.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 121 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!