Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 122

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 122 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 122

Cin, fakir bir balıkçının, sözüne inanmamasına içerlemiş:
– Pekâlâ! Gör öyleyse, demiş.
Vücudu hemen duman şeklini almış, yine evvelki gibi denizin ve kıyının üstüne yayılmış, sonra toplanıp kabın içine girmeye başlamış, öyle ki en sonunda dışarıda hiçbir izi kalmamış. O anda içeriden bir ses duyulmuş:
– Ey! İnanmayan balıkçı, demiş. Gördün mü? İşte kabın içindeyim, şimdi inandın mı sözüme?
Balıkçı cine cevap verecek yerde kurşun kapağı almış ve kabın ağzını acele sıkı sıkıya kapadıktan sonra:
-Cin, diye haykırmış, şimdi sen benden merhamet dile ve seni hangi ölümle öldürmemi istiyorsan onu seç bakalım. Fakat olmaz! Daha iyisi ben yine seni denize fırlatayım…
Gazaplanan cin, kutudan dışarı çıkmak için bütün gayretiyle uğraşmış. Fakat uğraşması boşa gitmiş, çünkü Peygamber Süleyman’ın mühründeki işaret ona mani oluyormuş. Nihayet, yumuşayan bir sesle:
-Balıkçı, demiş, sana yalvarırım, sakın bunu yapma. Ben sana şaka söyledimdi, bu sözümü ciddiye almamalısın. Aç kabı da beni serbest bırak. Sana vadediyorum, benden memnun kalacaksın.
Balıkçı:
-Sen bir alçaktan başka bir şey değilsin, cevabını vermiş. Eğer ben sana itimat etmek ihtiyatsızlığında bulunursam ölmeyi hak ederim. Sen de bana, Yunan krallarından birinin tabip Duban’a yaptığı muamelenin aynını yapmaktan hiç geri kalmazsın. (…)

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Okuduğunuz Balıkçının Hikâyesi metni Binbir Gece Masalları içerisinde yer alan masallardandır. Binbir Gece Masalları’nın ne zaman ve nerede ortaya çıktığı tam olarak belirlenememiştir. İran ya da Arap kaynaklı olduğu sanılmaktadır. XI. yüzyılda derlenerek yazıya geçirilmiş, Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır.

Hindistan masal bakımından zengin bir birikime sahiptir. Hint masalları tercüme yoluyla birçok ülkeye ulaşmıştır. Hint masallarının en eskisi Pançatantra’âr. Olayların bir papağan tarafından anlatıldığı Tutiname adlı eser de Doğu edebiyatının bilinen eserlerinden biridir. Hint masalları içerisinde ünü bütün dünyaya ulaşan eserlerden biri de Kelile ve Di m ne’dir. Beydeba tarafından yazılan eser, Tür kçeye çevrilmiştir.

Binbir Gece Masalları Doğu toplumlarının hayal dünyasını yansıtmaktadır. Binbir Gece Masalları’nın anlatıcısı Şehrazat’tır. Binbir Gece Masalları hikâye içinde hikâye anlatma şeklinde oluşmuştur.

Aisopos (Ezop), MÖ VI. yüzyılda Batı edebiyatındaki masal türünün ilk örneklerini vermiştir.

Fransız yazar La Fontaine Doğu kültürüne ait fablları Fransızcaya çevirmiştir. La Fontaine, Aisopos ve Beydeba’nın Latinceye çevrilmiş eserlerinden yararlanmıştır.

atı’da masalı bilimsel olarak değerlendiren Grimm Kardeşlerdir. Derledikleri Alman masallarını 1812 ve 1815 yıllarında yayımlamışlar, masalların Doğu masallarıyla ilişkilerine değinmişlerdir. Bu masallar içerisinde en ünlüsü Bremen Mızıkacıları’öu.

animarkalI Andersen 1805-1875 yılları arasında yaşamış ünlü bir masalcıdır. KibritçiKız masalıyla tanınmıştır. Kimi masallarında iyilik, güzellik, doğruluk gibi kavramları öne çıkarırken bazı masallarını kötümser ve acıklı sonla bitirmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 122 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!