Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 148

“9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 Ödev Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ödev Yayınları Sayfa 148

ç. Psikolojik roman: Olaydan çok kahramanların ruh hâlinin çözümlemesinin yapıldığı roman türüdür. Psikolojik romanda kahramanların olaylar karşısındaki duygu, bunalım ve sıkıntıları konu edilir. Olayların aktarılmasından çok olaylar karşısında hissedilenler ve düşünceler anlatılır.
Örnek: Suç ve Cezo (Dostoyevski), Eylül (Mehmet Rauf)…
d. Otobiyografik roman: Yazarın kendi hayatını anlattığı roman türüdür.
Örnek: Küçük Şeyler (Alphonse Daudet), Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (Peyami Safa)…
Edebî Akımlara Göre Roman Türleri ve Örnekleri
a. Klasik roman: Telemaque (Fenelon)
b. Romantik roman: İntibah (Namık Kemal)
c. Realist roman: Aşk-ı Memnu (Halit Ziya Uşaklıgil)
d. Natüralist roman: Zehra (Nabizade Nazım)
e. Modernist roman: Tutunamayanlar (Oğuz Atay)
f. Postmodern roman: Benim Adım Kırmızı (Orhan Pamuk)

Romanın Yapı Unsurları

Olay Örgüsü: Hikâye ve romanda olaylar bir mekân ve zamana bağlı olarak neden-sonuç ilişkisiyle sıralanarak olay örgüsünü oluşturur. Yaban’da olay örgüsü üç ana bölümden oluşmaktadır:
Birinci Bölüm: Ahmet Celalin, Mehmet Ali’nin Haymana Ovası’ndaki köyüne gelişi ile başlar.
İkinci Bölüm: Romandaki olayların geliştiği bölümdür. Ahmet Celal hem kendisiyle hem köylü ile çatışma hâlindedir. Bu bölümde ayrıca Ahmet Celalin Emine’ye duyduğu aşk ile köylünün Millî Mü- cadele’ye karşı bakışı da yer alır. Köylülere Millî Mücadele’yi anlatamayan Ahmet Celal, onlardan iyice uzaklaşır; kendi içine kapanır.
Üçüncü Bölüm: Bu bölümde düşman askeri köye girer. Köylüler evlerine saklanarak düşmanın köye girişini izlemektedir. Düşman, bütün kapıları açtırarak köylüleri meydanda toplar. Malları yağmalanan köylüler büyük bir sıkıntı yaşamaya başlar. Bununla da yetinmeyen düşman askerleri köydeki kadınlara göz diker. Emeti Kadın’ın torunu Hasanln öldürülmesi üzerine köylüler akşam köy meydanında toplanır. Düşman askerleri kadınlara saldırır. Emine ile Ahmet Celal, akşam karanlığından faydalanarak kaçarlar; arkalarından açılan ateş sonucu yaralanırlar. Köy mezarlığında saklanırlar. Düşmanlar köyü yakar, köyden yükselen alevler karanlığı aydınlatmaktadır.
Emine’nin yarası ağırdır. Ahmet Celal, anılarını yazdığı defteri cebinden çıkararak birkaç satır yazar ve defteri Emine’ye teslim ederek köyden uzaklaşır.
Yaban romanındaki temel çatışma köylü ile aydın arasındadır. Romanda çok sayıda çatışma yer almaktadır. Ahmet Celal, İstanbul’dan Anadolu’ya geçer; askerlerinden Mehmet Ali’nin Porsuk Çavı kenarındaki köyüne gelir. İstanbul’dan Anadolu’ya gelen Ahmet Celalin kendisiyle olan çatışması da romanda anlatılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 148 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Edebiyat Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!